Resonant leadership in digital age: A qualitative research on senior managers in Turkey
Dijital çağda resonant liderlik: Türkiye'deki üst düzey yöneticiler üzerinde nitel bir araştırma
- Tez No: 646527
- Danışmanlar: DR. CENGİZ MESUT BÜKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çağdaş dünya ve beraberinde meydana gelen dijitalleşme yapı itibariyle karışık birçok problemin de beraberinde doğmasına sebebiyet vermiştir. Bu karışıklıkların çözüm yolu olarak teşkilatların ihtiyaç duyacakları şey, öncekilerden farklı, geleneksel liderlik özelliklerinin ilerisinde yenilikçi ve etkili bir liderlik anlayışıdır. Dijitalleşme birçok şey de köklü değişimler yaptığı gibi elbette ki liderlik anlayışında ve işleyişinde de önemli değişimler ve gelişmeler meydana getirmiştir. Bu durum, sosyal toplumların, liderlik ile ilgili algı ve düşüncelerinde, önemli değişimler gerçekleştirmiştir. Yaptığımız bu araştırmada, toplumların ve çağın bu ihtiyacına karşılık olarak yenilikçi bir liderlik modeli olan RESONANT LİDERLİK 'in dijitallige uyarlanabilirliginin nasıl olacağını göreceğiz. Resonant Liderlik vasıflarına sahip bir liderin güçlü ve güvene dayalı ilişkiler kurabilen, uyumlu, duygu yönetimi yapabilen, yalnızca kendi duyguları değil liderliğini yaptığı ekibinde duygu yönetimini yapabilme becerisine sahip, empati yapan, tutarlı, tutkulu, cesaretli, umut dolu, pozitif bakış açısına sahip, izleyenleri için ilham kaynağı olan, diğer teşkilatları doğru şekilde değerlendirme konusunda yetenekli, yani bütün bunları taşımasına sebebiyet verecek olan yüksek duygusal zeka seviyesine sahip olması gerekir. Bu araştırma içerisinde Resonant Liderliğin temelleri, özellikleri ve de etkileri konu edinilmiştir. Araştırmada yöneticilerin ve liderlerin işlevlerini incelemek ve analiz etmek için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The modern world and the accompanying digitalization have caused many complicated problems to be occurred along with its structure. What organizations need as a solution to these complications is an innovative and effective understanding of leadership beyond traditional leadership features that is different from the previous ones. Digitalization have made radical changes in many things and, of course, have led to important changes and developments in the understanding of leadership and leadership functioning. This situation has led to important changes in social societies' perceptions and thoughts about leadership. In this research, we will see how the adaptability of RESONANT LEADERSHIP, which is an innovative leadership model, to digital transformation in response to this need of societies and the era. A Leader with Resonant Leadership qualities is able to establish strong and trust-based relationships, have the ability to manage emotion in his team instead of managing only his own emotions, empathetic, consistent, passionate, courageous, hopeful, to have positive perspective, and he must be source of inspiration for his followers, is capable of correctly evaluating other organizations, have a high level of emotional intelligence, that, it will cause him to carry all of this. In this research, the basics, characteristics and effects of Resonant Leadership are also discussed. Descriptive analysis was used to investigate of the functions of current senior managers and leaders.