Sermaye şirketlerinin birleşmesi ve devralınmasında due dılıgence
Due diligence in mergers and acquisitions of capital companies
  1. Tez No: 876811
  2. Yazar: MEHMET ARİF TUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Birleşme ve devralmalar, ticaret şirketlerinin artan rekabet ortamıyla başa çıkabilmelerini sağlamak için kullandıkları yöntemler arasında yer almaktadır. Bahsi geçen yöntemler sayesinde şirket büyüme, kârını ve piyasa payı arttırma ya da yeni sektörlere girme gibi farklı amaçlarını gerçekleştirilebilir. Bu yararlılıklarına karşın söz konusu işlemler aynı zamanda yüksek risk anlamına da gelmektedir. Şirketler, birleşme ve devralma işleminin arz ettiği risklerden korunmak için due diligence incelemesinden yararlanmaktadır. Due diligence finans, hukuk, vergi ve ticaret gibi farklı konularda hedef şirketin incelenerek analiz edilmesi faaliyetidir. Böylece alıcı şirketin birleşme ve devralma kararını gereken bilgiler ışığında vermesi ve dolayısıyla menfaatlerini koruması mümkün hâle gelmektedir. İşbu çalışmada due diligence konusu, birleşme ve devralma bağlamında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisitions are among the methods used by companies to enable them to cope with the increasingly competitive environment. With such transactions, a company can achieve different objectives such as growth, increasing profits and market share, or entering new sectors. Despite the benefits, these transactions also entail high risks. Companies benefit from due diligence to protect themselves from the risks associated with mergers and acquisitions. Due diligence is the activity of examining and analyzing the target company in different areas such as finance, law, tax, and trade. Thus, it becomes possible for the buyer company to make its merger and acquisition decision in the light of the necessary information and protect its interests. In this study, due diligence will be discussed in the context of mergers and acquisitions.