Osmanlı-İngiliz ilişkilerinde Balkan Komitesinin rolü
Role of the Balkan Committee in Ottoman-British relations
  1. Tez No: 646581
  2. Yazar: EĞİT SERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TANER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı – Rus Savaşı ve bu savaş sonrasında imzalanan Ayastefanos ve Berlin Antlaşmaları Osmanlı İmparatorluğu'nun siyasal yaşamında çok önemli bir sürecin başlamasına sebep olmuştur. I. Dünya Savaşı'na kadar geçen süreçte Büyük Güçler, Berlin Antlaşması'nın 23. ve 61. maddelerini bahane ederek Balkan uluslarını ve Doğu Anadolu'da Ermenileri kışkırtmış ve kendi siyasi çıkarları doğrultusunda Osmanlı İmparatorluğu aleyhinde faaliyetlerde bulunmuşlardır. Buxton kardeşler de İngiltere'nin Balkanlar ve Doğu Anadolu'daki çıkarlarını korumak için 1903 yılında Londra merkezli Balkan Komitesini kurmuştur. Bu çalışmada, Balkan Komitesinin ve bu komiteye yön veren Buxton kardeşlerin, 1903 yılından başlayarak I. Dünya Savaşı'na giden süreçte Osmanlı İmparatorluğu aleyhinde yapmış oldukları faaliyetler ve bu faaliyetlerin Osmanlı İmparatorluğu'na olan etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ottoman - Russian War (1877-1878) and the Treaties of Ayastefanos and Berlin, which were signed after this war, led to the beginning of very important process in the political life of the Ottoman Empire. During the period until World War I, the Great Powers provoked the Balkan countries and Armenians in the Eastern Anatolia, by pretending the 23rd and 61st articles of the Berlin Treaty and carried out activities against the Ottoman Empire for their own political purposes. The Buxton Brothers established London-based Balkan Committee in 1903 to protect British interests in the Balkans and the Eastern Anatolia. In this study, the activities of the Balkan Committee and the Buxton Brothers against the Ottoman Empire during the period starting from 1903 until the World War I were examined, and the effects of these activities on the Ottoman Empire were tried to be answered.