Die verdingkinder in der kinder- und jugendliteratur: am beispiel von johanna spyris „Heidi' – eine literatursoziologische arbeit
Johanna Spyri'nin Heidi örneğinde çocuk ve gençlik edebiyatında sözleşmeli çocuklar – bir edebiyat sosyolojisi çalışması
- Tez No: 646582
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ASUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Almanca
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Johanna Spyri'nin „Heidi“ örneğini kullanarak İsviçre'deki „sözleşmeli çocuklara”ve bunların çocuk ve gençlik edebiyatındaki etkilerine ve yansımalarına genel bir bakış sunar. Bununla beraber sözleşmeli çocuk oluşumunun ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi sosyolojik olarak incelenmiştir. Bunun için gazete kupürleri, mektuplar, röportajlar, fotoğraf arşivleri ve yazınsal sosyolojik yayınlar göz önünde bulundurulmuştur. Daha sonra Johanna Spyri'nin „Heidi“si yazınsal sosyolojik düşüncelerle analiz edilmiştir. Romanda sözleşmeli çocuklar döneminin yansımalarının yazın metinlerindeki izleri araştırılmış ve bu dönem üzerinden onlarla bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Mevcut yüksek lisans tezinin amacı, „Heidi”kitap dizisinde çocuk sözleşmelerinin yansımalarını bulmaktı. Sosyo-tarihsel ve sosyo-kuramsal yaklaşım yöntemleri, yapılan metin çözümlemesinde, Heidi figürü ile „sözleşmeli çocuklar" arasındaki benzerlikleri ortaya koymayı mümkün kılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Heidi figürü ile sözleşmeli çocuklar arasındaki benzerlikleri bulgularla doğrulamaktadır. Bu yüksek lisans tezinin, Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde ve Sosyoloji alanında hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için ilginç bir bakış açısı oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This master thesis gives an overview of the „contract children“ in Switzerland and their effects and reflections in children's and youth literature using the example of „Heidi”by Johanna Spyri. The origins and historical development of the contract children's system were examined in the sociological literature. For this purpose, newspaper clippings, letters, interviews, photo archives and literary sociological publications were considered. Afterwards Johanna Spyri's „Heidi“ was analyzed with literary sociological considerations. The aim of this master thesis was to find out the reflections of the „contract children”in the Heidi volumes: „Her Years of Wandering and Learning“ and „How She Used What She Learned”. The reflections of the time of contract children in the novel were examined and an attempt was made to establish a relationship with the contract children. The Methods of socio-historical and socio-theoretical approaches allow to uncover similarities between the Heidi figure and „contract children" in text analysis. The results confirm the similarities between the figure Heidi and the contract children with the findings. The master thesis is also interesting for students as well as for teachers in the field of German language and literature, as well as in the field of sociology and the open questions should be examined in a further work.