Afrika edebiyatında postkolonyalizmin Sudan örneği: Tayyib Sâlih'in Kuzeye Göç Mevsimi romanı
Sudan model of postcolonialism in African literature: Tayeb Salih's novel, Season of Migration to the North
  1. Tez No: 646588
  2. Yazar: MERYEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sömürgecilik dönemi ve sonrasının toplumların tarihi ve kültürü üzerinde büyük bir etkisi olmuştur. Sömürgecilik sonrası oluşan düzeni ise postkolonyalizm kavramı tarif etmektedir. Akademik bir inceleme alanı olan postkolonyalizm sömürgeciliğin kültürel tarihini ve günümüzdeki miraslarını analiz eden eleştirel bir düşünce şeklidir. Postkolonyal teori olarak da ele alınan postkolonyalizm; sömürgeciliği siyasi, edebi, tarihi ve kültürel olarak eleştiren ve sorgulayan bir yaklaşımdır. Postkolonyal edebiyat ise sömürgecilik sonrası oluşan akımlar sonucunda ortaya çıkmıştır. Sömürgeci söylemi ve bıraktığı mirası eleştiren, sömürge deneyimi yaşayan ülkelerin yazarları tarafından oluşturulmuştur. Postkolonyal romancılar, bir ulusun veya ülkenin sömürgeleştirilmesinin sonuçlarına, bu dönemde ortaya çıkan kimlik ve kültür çatışmalarına odaklanmaktadır. Afrikalı yazarlar, postkolonyal edebiyatı sömürgeci söyleme ve Batı hegemonyasına karşı bir direniş ve cevap niteliğinde kullanmışlardır. Postkolonyal Afrika edebiyatı genel olarak beyaz, siyah ve sömürge, sömürgeci gibi zıt kavramlara dayanarak hegemonyanın oluşturduğu güç eşitsizliklerini ele almakta ve bu sınırları ortadan kaldırmaya odaklanmaktadır. Bu yönüyle postkolonyal edebiyat sömürgeciliğe maruz kalmış Afrika halklarının kültürlerinin ve tarihlerinin sesi niteliğindedir. Afrika ve Arap edebiyatının en önemli postkolonyal eserlerinden birisi Tayyib Sâlih'in Kuzeye Göç Mevsimi romanıdır. Kolonyalizmin Sudan üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını çarpıcı bir biçimde ortaya koyan bu roman toplum, edebiyat ve kültür ilişkisini de başarılı bir şekilde yansıtmıştır. Bu tez çalışmasında kolonyal dönem mirasının edebiyata etkisi Kuzeye Göç Mevsimi romanı ve karakterleri ele alınarak irdelenecektir. Aynı zamanda romandaki sembol karakterlerin kimliksel analizi ışığında, kolonyalizmin Afrika ve Sudan toplumuna etkileri roman üzerinden ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The pre and postcolonial periods had a great impact on the history and the culture of the societies. Postcolonialism refers to the order that emerged after colonialism. Postcolonialism as an academic field of study is a critical way of thinking that analyzes the cultural history of colonialism and its legacies today. Postcolonialism, which is also considered as a postcolonial theory, is an approach that criticizes and questions colonialism politically, literally, historically, and culturally. Postcolonial literature emerged as a result of the postcolonial trends. It was created by the authors from countries with a colonial experience, and who criticized the colonial discourse and its legacy. Postcolonial novelists focus on the consequences of the colonization of the nation or country as well as the identity and cultural conflicts that arose during that time. African writers used postcolonial literature as a resistance and response to colonial discourse and the Western hegemony. Postcolonial African literature deals with power inequalities created by the hegemony, resulting from conflicting concepts such as black and white, and the colonies and the colonialists, and focuses on eliminating these borders. In this respect, postcolonial literature is the voice of the cultures and histories of African peoples, who have been exposed to colonialism. One of the most important postcolonial works of African and Arabic literature is Tayeb Sâlih's novel, Season of Migration to the North. Strikingly demonstrating the effects and consequences of colonialism on Sudan, this novel successfully reflected the relationship between society, literature and culture. In this thesis, the effect of colonial heritage on literature will be examined by examining the novel and characters of the Season of Migration to the North. At the same time, in the light of the identity analysis of the symbolic characters in the novel, the effect of colonialism on Africa and Sudanese society will be dealt.