Spor yapan ve yapmayan bireylerde yaşamın anlamı, affetme esnekliği, bilişsel esneklik ile psikolojik belirtilerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the meaning of life, forgiveness flexibility, cognitive flexibility, and psychological symptoms in terms of various variables in individuals who make sports and do not
- Tez No: 646604
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SOYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor yapan ve yapmayan bireylerde yaşamın anlamı, affetme esnekliği, bilişsel esneklik ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve bu değişkenlerin bağımsız değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma“ilişkisel tarama modeli”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Sakarya Üniversitesi'ndeki fakültelerde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklemi ise bu evren içerisinden basit tesadüfi yöntemle seçilen 306 kadın 380 erkek olmak üzere toplam 686 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada toplanan veriler betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde; psikolojik belirti puanı ile tanıma alt boyutu arasında pozitif yönde, uygulama alt boyutu ile negatif yönde; var olan anlam ile pozitif yönde ve bilişsel esneklik ile negatif yönde anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Affetme esnekliği alt boyutları olan tanıma alt boyutu ile var olan anlam arasında pozitif yönde, bilişsel esneklik ile negatif yönde; içselleştirme alt boyutu ile var olan anlam ve bulunmaya çalışılan anlam arasında negatif yönde, bilişsel esneklik ile pozitif yönde; uygulama alt boyutu ile var olan anlam ve bulunmaya çalışılan anlam arasında negatif yönde, bilişsel esneklik ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Son olarak var olan anlam ile bilişsel esneklik arasında negatif yönde; bulunmaya çalışılan anlam ile bilişsel esneklik arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak; spor yapan öğrencilerin psikolojik belirti puanlarının daha az, bilişsel esneklik puanlarının ise daha yüksek olduğu; buna karşın spor yapmayan öğrencilerin affetme esnekliği ve yaşamın anlamı puanlarının ise spor yapanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the meaning of life, forgiveness flexibility, cognitive flexibility, and psychological symptoms in individuals who make sports and do not, and to examine these variables according to independent variables. The study was conducted using the“relational screening model”. The universe of the research was composed of the students studying at the Faculty of Sports Sciences of Sakarya University of Applied Sciences and the faculties of Sakarya University. A total of 686 students, including 306 women and 380 men, were selected from this universe by a simple random sample method. The data collected in the study was analyzed using descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance and pearson correlation analysis. The findings of the study showed that there is a significant relationship between the psychological symptom score and the recognition sub-dimension in a positive direction; the application sub-dimension in a negative direction, the existing meaning in a positive direction, and cognitive flexibility in a negative direction. The significant relationships between the sub-dimensions of forgiveness flexibility and other variables, namely the recognition sub-dimension and the existing meaning in the positive direction; the internalization sub-dimension and the existing meaning and the meaning tried to be found in the negative direction, but the cognitive flexibility in the positive direction; the application sub-dimension and the existing meaning and the meaning tried to be found in the negative direction, but the cognitive flexibility in the positive direction, were determined. Finally, significant relationships were determined between existing meaning and cognitive flexibility in the negative direction; and between the meaning tried to be found and cognitive flexibility in the negative direction. Consequently, it is found that the psychological symptom scores of the students who make sports were less but their cognitive flexibility scores are higher, whereas the forgiveness flexibility and meaning of life scores of the students who do not make sports are higher than those who make sports.