Ciddi aort darlığı olanlarda TAVİ işlemi öncesi ve sonrası atrioventriküler blok gelişimini tahmin etmede kardiyak elektrofizyolojik çalışmanın rolü
The role of cardiac electrophysiological study in predicting atrioventricular block development before and after tavi in patients with severe aortic valve stenosis
- Tez No: 646607
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kapak teknolojosinde ki son gelişmeler ve klinik deneyimin artması transkatater aort kapak implantasyonu (TAVİ) işlemlerinde komplikasyonların azalmasına rağmen ; iletim defektlerinde iyileşme beklendiği kadar hızlı olmadığı gibi bazı yeni jenarasyon transkatater aort kapak implantasyonu sonrası yeni gelişen sol dal bloğu (LBBB), kalıcı pacemaker implantasyonu insidansı artmıştır. Bu çalışmada işlem sırasında ve sonrasında AV blok ve dal bloğu gelişimini tahmin etmek, işlem öncesi ve sonrası kardiyak iletim sisteminde değişiklik olup olmadığını incelemek amacıyla TAVİ işlem öncesi ve sonrası elektrofizyolojik işlem yapmayı planladık. Materyal ve metod: Çalışmaya kardiyovasküler konseyimizde TAVİ işlemi kararı alınan 30 hasta alımı planlandı. 4 hastanın atrial fibrilasyonun olması, 2 hastanın işlemi reddetmesi ve 1 hastada Kalıcı Pacemaker'a sahip olması nedeniyle toplam 7 hasta çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen 23 hastanın 12'si erkek 11'i kadındı. Tüm katılımcılara işlem öncesi aort kapağı, aorta ve periferik arterlerin değerlendirilmesi amacıyla ÇKBT (çok kesitli bilgisayarlı tomografi) çekildi. Ekokardiyografileri yapıldı. Elektrokardiyogramları (ekg) alındı. Kan örnekleri gönderildi. TAVİ işlemine başlamadan önce ve işlem bittikten sonra tanısal elektrofizyolojik işlem yapıldı. İşlem öncesi ve sonrası kardiyak ileti sisteminde gelişen değişiklikler kaydededildi. İşlem sırasında ekg değişikleri kaydedildi. İşlem sonrası ve 3 ay sonra ekg takipleri yapıldı. Ekg değişimleri olan hastalar işlem öncesi temel elektrofizyolojik parametrelerle karşılaştırıldı. Bulgular: TAVİ işlemi öncesi ve sonrası bazal siklus uzunluğu, atrial-his (AH), his-ventrikül (HV), atrioventriküler (AV) mesafesinde istatiksel olarak anlamlı artış izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Despite the recent advances in valvular technology and increasing clinical experience and decrement in complications of transcatheter aortic valve implantation TAVI procedures, the improvement in conduction defects is not as fast as expected, the newly developed bundle Branch block the need for permanent pacemaker implantation after some new generation transcatheter aortic valve implantation has increased. We planned to perform electrophysiological study before and after TAVI procedures in order to predict the development of AV block and LBBB after implantation and to examine whether there is any change in the cardiac conduction system after the procedure. Materials and methods: For whom we decided to perform TAVI by our team it was planned to enroll 30 patients . 7 were not included, 4 patients because of atrial fibrillation 2 patients refused and 1 patient had a permanent pacemaker. 23 patients included 12 were male and 11 were female . MSCT was performed in order to evaluate the aortic valve aorta and periheral arteries before the procedure, echocardiograms were taken and detailed echocardiygraphy were performed. Electrophysiological study performed before and after the procedure, changes in cardiac conduction system before and after were recorded. Ecg recording also recorded. Ecg follow up were performed after and 3 months later the procedure. Patients with ecg changes were compared with there basic electrophysiological parameters before the procedure. Results: Before and after TAVI, a statistically significant increase was observed in basal cycle length atrial his, his ventricule and atrioventricular distance.