Hemşirelerde algılanan örgütsel desteğin ve yönetici desteğinin duygusal bağlılık üzerine etkisi
The effect of perceived organizational support and supervisor support on affective commitment in nurses
  1. Tez No: 751718
  2. Yazar: GAYE TEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMANUR KUMRAL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde algılanan örgütsel desteğin ve yönetici desteğinin duygusal bağlılık üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma İstanbul İlinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışmakta olan 261 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği Duygusal Bağlılık Alt Boyutu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t test, One-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 28,85 ±6,09 yıl olup, %78,5'i kadın, %73,1'i lisans mezunu ve %61,3'ü 5 yıl ve altı mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin Duygusal Bağlılık Alt Boyutu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği puan ortalamaları sırasıyla 2,59±0,84, 2,59±0,75, 3,23±1,05 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of perceived organizational support and supervisor support on affective commitment in nurses. Methods: The descriptive and correlational research was conducted with 261 nurses from a training and research hospital in Istanbul. Information Form, Organizational Commitment Scale, Affective Commitment Subscale, Perceived Organizational Support Scale and Perceived Supervisor Support Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t-test, one-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses' mean age was 28.85 ± 6.09 years. 78.5% of them were females, 73.1% had bachelor's degree and 61.3% had 5 years or less professional experience. Their Affective Commitment Subscale, Perceived Organizational Support Scale and Perceived Supervisor Support Scale mean scores were found to be 2.59±0.84, 2.59±0.75, and 3.23±1.05, respectively.