A study on determining resource dependence reduction strategies for international new ventures
Uluslararası yeni girişimlerin kaynak bağımlılığı azaltma stratejilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 646633
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÜYÜKBALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, yeni girişimlerin uluslararası pazarlarda kaynaklara olan bağımlılıklarını nasıl azalttıklarını incelemektedir. Uluslararası girişimcilik literatürü, yeni girişimlerin kaynaklarla olan ilişkileriyle ilgilenmektedir. Ancak, kaynak bağımlılığını azaltmak için uygulanan stratejiler ile ilgili ortak bir karar yoktur. Ayrıca stratejilerin kaynak çeşitleriyle ilişkilendirilenmesi gözardı edilmiştir. Dolayısıyla, uluslararası girişimcilik literatüründeki bu açık giderilecektir. Bu çalışmanının temel katkısı, uluslararası yeni girişimlerin uyguladıkları kaynak bağımlılığı azaltma stratejilerini belirleyerek, bu stratejilerin hangi kaynaklara olan bağımlılıklarını azalttıklarını ortaya koymaktır. Araştırmada, İstanbul'da farklı sektörlerde bulunan sekiz uluslararası yeni girişim tespit edilmiş ve nitel araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın amacına ve niteliğine uygun olarak çoklu vaka çalışması deseni tercih edilmiştir. Bulgular, yeni girişimlerin ortaklık anlaşmalarının ve üst yönetim ekibi faaliyetlerinin kaynak bağımlılığının azaltılmasında önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Araştırmanın sonucu olarak örgütlerarasında yapılan ortaklık anlaşmaları ve üst yönetim ekibi faaliyetlerinin ağırlıklı olarak soyut kaynaklar (örn. network) olmak üzere soyut ve somut kaynaklara olan bağımlılıkların azaltılmasını sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes how new ventures reduce their resource dependencies in international markets. The international entrepreneurship literature deals with the relationship between new ventures and resources. However, there is no consensus on strategies applied to reduce resource dependencies. Moreover, these strategies' affiliation with resources types were overlooked. Accordingly, the hole in the international entrepreneurship literature will be eliminated with this study. The fundamental contribution of this study will be that defining which strategies reduce which resource dependencies by detecting the strategies applied by international new ventures. In this study, eight international new ventures, located in Istanbul and operating in different sectors, were determined and they were analyzed by use of the qualitative research method. As parallel with the purpose and characteristics of the study, the multiple case study pattern was preferred. The findings revealed that partnership agreements of new ventures and activities of senior executive team members play a fundamental role in decrease in resource dependency. As the conclusion of the study, it was presented that interorganizational partnership agreements and activities of senior executive team members provide a decrease in dependencies on intangible and tangible resources, mainly intangible (i.e. network) ones.