Hiperrealizm ve fotogerçekçilik bağlamında Chuck Close'un sanatı
Chuck Close's art in the context of hyperrealism and photorealism
  1. Tez No: 250928
  2. Yazar: YAHYA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET MAHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fotogerçekçilik bazı eleştirmenler tarafından Hipergerçekçilik olarak daadlandırılmış ve ilk örnekleri 1960'lı yılların sonlarında galerilerde sergilenmeyebaşlanmıştır. 1970'te New York Whitney Museum of Art önemli bir sergidüzenleyerek ?22 Gerçekçi? sanatçıyı tanıtmıştır. Louis K. Meisel sergiden sonraçoğunluğu bu sanatçıların çalışmalarından oluşan ve ?Fotogerçekçilik? adını verdiğibir katalog hazırlamış, bu katalogda fotogerçekçilik için beş maddeli bir tanımgeliştirmiştir. 1970'li yılların başlarında detaycılık konusunda fotoğraftan daha titizoldukları iddiasıyla fotogerçekçiliğin içinden bazı ressam ve heykeltraşlar dahipergerçekçilik adı altında kategorize edilmeye çalışılmıştır.Chuck Close 1967 ve 1973 yılları arasında fotogerçekçilik akımına getirilentanıma uygun resimler yapıp her iki hareketin de gerçekleştirdiği sergilere katılmışolsa bile sonraki yıllarda bu tanım onun sanatını açıklamaya yetmemiştir.Bu eser metninde her iki sanat hareketi de tarafsız bir şekilde açıklanmayaçalışılmış ve giriş bölümünde Baudrillard'ın ?Simülasyon Hipergerçekçiliği?kuramına da ayrıca yer verilmiştir.Tezde, Chuck Close'un sanatını fotogerçekçilik ve hipergerçekçilik sanathareketleri içinde değerlendirdikten sonra, fotoğraf imgesinin onun çalışmalarındaartık bir gerçekliği temsil etmediği savunusuna vararak, onun artık kendi kendiningerçeği, gerçekliğinin yerini alan simülasyon düzenine ait bir hipergerçek olduğusonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Photorealism is also called as Hyperrealism by some critics and its firstexamples began to be exhibited in galerries at the end of the 1960?s. Arranging animportant exhibition at 1970 introduced The New York Whitney Museum of Art ?22Realist? artists. Following this exhibition Louis K. Meisel prepared a catalogue,which he named ?Photorealism?, consisting mostly by the works of those artists andhe developed in this catalogue a five articled description about photorealism. At thebeginning of 1970?s, with the argument that some of the painters and sculptorswithin photorealism are more fastidious about detailism than photograph, one tried tocategorize them under the name hyperrealism.Although Chuck Close produced paintings between the years 1967 and 1973appropriate to the description brought to photorealism and participated to bothexhibitions executed by those two movements, this description wasn?t enough toexplain his art.In this work of art text is tried to clarify both art movements objectively andfurthermore, given part to Baudrillard?s ?Hyperrealism of Simulation? theory at theintroduction section.In the thesis, after considering Chuck Close?s art within both art movementsphotorealism and hyperrealism, reaching the argument that the photograph imagedoesn?t present a reality in his works anymore, one achieved the conclusion that it isthe reality of itself and a hyperreality, which belongs to simulation order, taking theplace of its reality.