Dördüncü kuvvet medyanın demokrasi ve liberalizm'e etkisi bağlamında Avrupa Birliği medya politikası
European Union and media policy in the context of the fourth force media's impact on democracy and liberalism
- Tez No: 646661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN GENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AB'nin piyasa ekonomisi odaklı medya politikasına karşı olan eleştirel tercihlerin arkaplanının öncesinde, sorulması gereken soru şudur; Bu politika, Medyanın içerik sahasına ne oranda bir etkide bulundu? Sözkonusu bu Çalışma, bu nedenle AB'nin Medya Politikası'nı bu bakışaçısı altında irdeleyecektir. Medyanın içerik sahası başlığı altında, onun rolünün kontrol ve enformasyon (bilgilendirme) icrası anlaşılacaktır. O yüzden demokratik bir sistemde“Dördüncü Kuvvet”ten bahsedilir. Bu Çalışmanın gözönünde bulundurduğu ağırlık noktası, AB'nin medya politikasının dönüşüm ve değişimi ve de bunun üye devletlerin demokratik sistemlerinde, o ülkenin dördüncü kuvvet olarak medyasının rolüne olan etkisi olacaktır. Araştırmanın amacı; AB tarafından uygulanan medya poltikasının, üye devletlerin medya poltikalarına bir rol değişimi getirip getirmediğine dair bulgular elde etmek ve onların nasıl değerlendirildiğini irdelemektir. Bu yaklaşımdan yola çıkarak şu araştırma sorusu formüle edildi;“AB Medya Politikası, üye devletlerin demokratik sistemlerinde dördüncü kuvvet olarak medyanın rolünün değişimine ne oranda öncülük etmektedir”?
Özet (Çeviri)
Before the background of the critical preferences against the market-oriented media policy of the EU, the question must be asked; how effective was this policy on the content-area of the media? The present study will therefore examine the EU's media policy from this -viewpoint. Under the content-area of the media should be understood, the performance of its role, as a power of information and control. In the context of a democratic system, therefore, the“Fourth Power”is spoken. The focus of this study is on the implementation of the EU's media policy and its influence on the role of the media as the fourth power (force) in the democratic system of the Member States. The aim of the study is to gain insight into whether the EU media policy has led to a change in the role of the media in the Member States and how to assess these. Based on this approach, the following research question is formulated:“In which extent does the EU's media policy lead to a change in the role of the media as a fourth power in the democratic system of the member states?”