Influencerların satın alma davranışına etkisi: Yemek sektörüne yönelik bir araştırma
The effects of influencers on purchasing behavior: A researchfor the food industry
  1. Tez No: 646687
  2. Yazar: ADNAN DORUK KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişimi ve yaygınlığı, hedef kitlelere ulaşmada bazı değişiklikler getirmiştir. Geleneksel medyanın reklam biçimlerinden farklı olarak, sosyal medyada kullanılan yeni pazarlama iletişimi uygulamaları yeni reklam türleri yaratmıştır. Influencer (nüfuzlu) pazarlama kavramı, çevrimiçi pazarlamaya hizmet etmek için nüfuzlu kişilerin kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Sosyal medya fenomenleri olarak da isimlendirdiğimiz nüfuzlu kişiler, sosyal medya üzerinden çok fazla kişiye ulaşabildikleri için paylaşımlarına da binlerce, milyonlarca kişi erişebilmektedir. Bu çalışmada influencerların yemek sektöründe tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Influencer pazarlama kavramının yeni bir kavram olmasına rağmen etkisi giderek artmaktadır. Bu konuyla ilgili yemek sektörü üzerinde bir araştırmaya rastlanmamıştır. Çalışmada anket yöntemiyle toplanan veriler yardımıyla yemek sektöründe nüfuzlu kişilerin satın alma davranışına etkileri incelenmiş, benzer ve farklı yönler tartışılarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the development and prevalence of technology has brought some changes in reaching the target audiences. Unlike traditional media's advertising formats, new marketing communication applications used in social media have created new types of advertising. Influencer marketing concept emerged with the use of influential people to serve online marketing. As the influential people, which we also call social media phenomena, can reach a large number of people on social media, their shares can be accessed by thousands and millions of people. In this study, it was aimed to investigate the effect of influencers on the purchasing behavior of consumers in the food industry. Although the Influencer marketing concept is a new concept, its effect is gradually increasing. No research has been found on the food sector on this subject. In the study, with the help of the data collected by the survey method, the effects of the influential people on the purchasing behavior of the food sector were examined, similar and different aspects were discussed and the results and suggestions were included.