Transgenerational Trauma and Fetishism in Alice Walker's 'Everyday Use' and Toni Morrison's The Bluest Eye
Alice Walker'in 'Everyday Use' ve Toni Morrison'un The Bluest Eye eserlerinde nesiller arası aktarılan travma ve fetişizm
- Tez No: 810039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERINE MACMILLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez Afrikan Amerikan toplumu bağlamında nesiller arası aktarılan travma ve başa çıkma ve kontrol mekanizması olarak fetişizmi inceler. Birleşik Devletler'deki Afrika asıllı toplum tarihinin yüzyıllar süren kölelik, zulüm, ayrımcılık ve ırkçılıkla lekelendiği bilinen bir gerçektir. Bu uzun tarih, birbiri ardına nesillerin ağır şekilde travmatize oldukları bu insanlık dışı sistemde doğup büyümüş olduğu anlamına gelir. Bu uzun süreli zulmün vahameti günümüzdeki nesillerin bu travmatize edici olayları ilk elden yaşamamış olmalarına rağmen miras edinmiş oldukları travma belirtileri göstermelerine neden olan bir travma döngüsü yaratmıştır. Bu durum, aynı kimlik çatısı altında olan insanları kapsayan travmanın aktarımıyla açıklanabilmektedir. Miras alınan travmaların bir sonucu olarak özgüven eksikliği, ırkçı sosyalleşme ve yaygın bir öfke duygusu gibi bir takım psikososyal ve davranışsal etkiler gözlemlenebilir. Her travmada olduğu gibi nesiller arası aktarılan travmalar da başa çıkma mekanizmaları gerektirir. Kimi Afrikan Amerikan edebiyat eserlerinde gözlemlenebildiği üzere fetişçi bağlanmalar miras edinilen travmalara karşı başa çıkma mekanizması görevi görebilmektedir. Bu eserlerde karakterler rastgele nesnelere karşı fetişçi bağlanma geliştirerek ve onları araç olarak kullanarak yıkıcı travma miraslarıyla başa çıkmaya çalışırlar. Alice Walker'in“Everyday Use”hikayesi ve Toni Morrison'un The Bluest Eye romanı nesiller arası aktarılan travma ve sonucunda gelişen fetişizmin gözlemlenebileceği iki önemli Afrikan Amerikan edebiyat eseridir. Bu tez, Afrikan Amerikan toplumu bağlamında nesiller arası aktarılan travma ve fetişizmle ilgili detaylı bir araştırma sunarak bu iki edebiyat eserinde karakterlerin miras aldıkları travmaları sonucunda gösterdikleri fetişçi bağlanmaları inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes transgenerational trauma in the African American context and fetishistic attachments developed as a coping mechanism to overcome transgenerational traumas. It is a fact that the history of people of African origin in the United States is marked by a centuries-long suffering from slavery, violent oppression, discrimination, and racism, which meant that generations were born into this system in which they have been heavily traumatized. The gravity and the longitude of the situation created a cycle of trauma where current generations, without having suffered from these conditions first-hand, show signs of a traumatic legacy that can be explained by the transmission of trauma within groups of people with the same identity markers. As a result of inherited traumas, a pattern of psychosocial and behavioral effects can be observed such as a lack of self-esteem, racist socialization, or a pervasive feeling of anger. As with any trauma, transgenerational traumas call for coping mechanisms. In certain works of African American literature, a pattern of fetishistic attachments can be observed as a coping mechanism for inherited traumas. By developing fetishistic attachments to arbitrary objects and using them as props, characters try to overcome destructive outcomes of their traumatic legacies. Two important works of African American literature where this transgenerational trauma and the resulting fetishism can be observed are Alice Walker's“Everyday Use”and Toni Morrison's The Bluest Eye. The thesis presents a detailed research on transgenerational trauma and fetishism and examines how the characters display fetishistic attachments due to their inherited traumas.