Bazı pozitif lineer operatörlerin q- genelleştirmelerinin yaklaşım özellikleri
The approximation of properties of q-generalizations of some linear positive operators
  1. Tez No: 646780
  2. Yazar: ZEYNEP SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLIM DENİZ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bazı pozitif lineer operatörlerin q-benzerlerinin elde edilmesi sürecinde kullanılan kavramların tarihsel gelişiminden, bu alandaki çalışmaların içeriğinden ve bu çalışmayla olan ilişkisinden bahsedildi. İkinci bölümde q- analiz kavramı, bu konuyla ilgili diğer temel tanımlar ve bundan sonraki bölümlerde kullanacağımız tanımlar ve teoremlerden bahsedildi. Pozitif lineer operatörlerle ilgili tanımlar ve teoremler verilip temel kavramlar tanıtıldı. Üçüncü bölümde ise q-Baskakov Kantorovich operatörünün yeni bir tanımı verildi ve bu operatörün bazı yaklaşım özellikleri incelendi. Dördüncü bölümde ise elde edilen sonuçların literatüre katkısından bahsedildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of five parts. In the first part of the study, it was mentioned that historical development of the concepts used in the process of obtaining q-similarities of some positive linear operators and content of the studies that had been studied and their relations with this study. In the second part of the study, concept of q-analysis and basic definitions of these concepts, other concepts that related with study was mentioned and other definitions and theorems that will be used other parts of the study also mentioned in this part. In the third part of the study, a new definition of the q-Baskakov Kantorovich operatör is given and same approximation property of mentioned operator were calculated. In the fourth part of the study, the contribution of the obtained results to the literature is mentioned.