Üniversite düzeyindeki öğrencilerin İngilizce açımlama sürecinde kullandıkları stratejiler ve bilişsel düzeyleri
EFL undergraduate students'paraphrasing strategies and cognitions
- Tez No: 646831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER BARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngiliz Dili Eğitimi Bölümü'nde öğrenim gören lisans öğrencilerinin öğrenim hayatları boyunca ve akademik dünyada onlar için kaçınılmaz olan açımlama ile ilgili bilişsel düzeylerini ve bu süreçte kullandıkları stratejileri ortaya çıkarmaktır. Çalışmada nitel araştırma ile elde edilen veriler iki aşamada toplanmıştır. Birinci aşamada 51 öğrenciden kendilerine verilen metinleri, bir saat içerisinde açımlama yapmaları istenmiştir. İkinci aşamada, açımlama performanslarına göre rastgele seçilen 7 öğrenciyle birebir yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Metin analizi ve içerik analizi yoluyla değerlendirilen veriler, öğrencilerin açımlama kavramıyla ilgili temel bir anlayışa sahip olduğunu, ancak yazma alanında verilen eğitimin yetersiz olduğunu, bu konuda teori ve pratiği harmanlayan bir eğitim sisteminin gerekli olduğunu düşündüklerini göstermiştir. Araştırma sonuçları, öğrencilerin sahip olduğu teorik bilgiyle uygulamaları arasında bir tutarlık olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Öğrenciler, açımlama konusunda kapsamlı biri eğitim almadıklarını ve bu yüzden kısıtlı bir bilgiye sahip olduklarını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, öğrencilerin akademik yazma alanında önemli bir yere sahip olan açımlama kavramını içselleştirmesini sağlamak amacıyla, öncelikle yazma dersinin amacına uygun olmasının, açımlama konusunda da, hem teori hem de pratiğe dayalı bir eğitimin verilmesinin gerekliliği inkâr edilemez bir gerçek olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the perceptions of the undergraduate students of the Department of English Language Teaching about the paraphrase which is inevitable for them throughout their education and academic life and the strategies they use in this process. Qualitative research design was used as data collection method in the study. The data obtained in the study were collected in two stages. In the first stage, the students were asked to explain the texts given to them within one hour. 51 students participated in this stage. In the second stage, one to one semi-structured interviews were conducted with 7 randomly selected students according to their paraphrase performances. The data obtained were evaluated through text analysis and content analysis. The analyzes showed that the students had a basic understanding of the concept of paraphrase, but that the education given in the field of writing was insufficient and that an education system which blends theory and practice was necessary in this field. The results of the research revealed that there is a consistency between the theoretical knowledge and the performances of the students. The students stated that they did not receive any comprehensive training in explanation and therefore they had limited knowledge. These statements are directly observed in the texts they paraphrased. While paraphrasing, students employed basic strategies such as changing words, deleting words and applying structural changes in sentences. These strategies coincide with their answers to the question of what they understand without explanation. However, considering that the explanation is not only about changing words or expressing the sentence structure, in order to enable the students to internalize the concept of explanation which has an important place in academic writing field, it is necessary to ensure that the writing course is suitable for the purpose of both the theory and practice The necessity of providing required training emerges as an undeniable fact.