Deltoid ligament lezyonlu ayak bileği kırıklarındacerrahi tedavi uygulamarımız ve sonuçları
Surgical outcome of ankle fractures with deltoid ligament injury
  1. Tez No: 646832
  2. Yazar: ŞEYHMUS YİĞİT
  3. Danışmanlar: UZMAN LEVENT KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Bu retrospektif çalışmada, ayak bileği kırıklarında uygulanan cerrahi tedavi sonuçlarını etkileyen klinik ve radyolojik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Kliniğimizde 1996-2006 yılları arasında deltoid ligament lezyonlu ayak bileği kırığı teşhisi ile yatırılarak opere edilen ,yaşları 19-77 arasında (ort. 46,3),20'si erkek ,8'i kadın olan 28 hasta değerlendirildi.Lauge-Hansen sınıflamasına göre 5 olgu SER, 15 olgu PER ,8 olgu PA tipi kırık saptandı.Hastaların takip süresi 15-103 ay arasında idi.(ort. 59,4 ay). Takip muayenelerinde kırık değerlendirilmesi için AOFAS skorlama sistemi kullanıldı.90-100 arası mükemmel,80-89 arası iyi,70-79 arası orta,70 puanın altı kötü sonuç olarak değerlendirildi.Ayak bileği posttravmatik artrozun değerlendirilmesinde Lindsjö 'nün kriterleri kullanıldı. Verilerimizin istatiksel değerlendirilmesi yapılırken,deltoid ligament tamiri yapılan ve yapılmayan hastaların klinik sonuçlarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U Test,kırık tipinin redüksiyon kalitesinin ,posttravmatik osteoartrit gelişmesi ve klinik sonuçlara tekisi araştırılırken oranların karşılaşrılmasında Kruskal-Wallis Test,diğer tüm bulguların karşılaştırılmasında Chi-Square Test kullanıldı.İstatiksel olarak p>0,05 anlamsız,p
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to evaluate the clinical and radiological factors that influence the surgical outcome of ankle fractures . In our clinic ,between the age of 19 to 77 (mean46,3) 20 males and 8 females total 28 patients with Ankle Fractures with Deltoid Ligament Injurywere operated between the years of 1996 to 2006 . According to Lauge-Hansen classification 5 patients with SER type, 15 patients with PER type and finally 8 patients with PA type were detected. Follow-up period was between 15-103 months (mean59,4 months). AOFAS scoring system was used at the final follow up (90- 100 points=Excellent, 80-89 points=Good,70-79=fair and less than 70 points were considered as poor result). Lindsjo's criteria were use dinorder to determine the degree of posttraumatic arthritis of the ankle joint. While evaluating the statical results ,MannWhitney U Test was used to compare the clinical results of between th epatients whose Deltoid Ligament were repaired and whose not repaired, Kruskal-Wallis Test was used to analyses theratios while investigating the reduction quality of fracture type,developing of posttraumatic osteoartrit and its effects of clinical results and lastly for all other clinical data was analyzed with Chi­Square Test method.