Vanadyumun dipikolinat iyonu ile oluşturduğu koordinasyon bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of coordination compounds incorporating 2,6-dipicolinate and vanadium
- Tez No: 646843
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında Piridin-2,6-dikarboksilik asit (PDC) ile vanadyum bileşikleri etkileştirilerek moleküler koordinasyon bileşiklerinin sentezlenmesi ve karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında sentez yöntemi olarak hidrotermal yöntemi kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda sarı, yeşil ve mavi renkte üç farklı koordinasyon bileşiği sentezlenmiştir ve bileşiklerin fiziksel karakteristik özelliklerini tespiti, FTIR spektroskopisi, manganometri, oda sıcaklığı manyetik suseptibilite ölçümleri, TGA ve XRD toz krınım deseni yöntemleriyle kısmen karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to synthesize and characterize molecular coordination compounds incoorporating pyridine-2,6-dicarboxylate (PDC) and vanadium. Hydrothermal synthesis method was used. Three different coordination compounds were synthesized in yellow, green and blue color and they were partially characterized by using the physical characteristics of the compounds, FTIR spectroscopy, manganometry, room temperature magnetic susceptibility measurements, TGA and XRD powder diffraction methods.