Mikrokapsülasyonda emülsifiye damlacıkların korunmasında kullanılacak polimerlerin sentezi
Synthesis of polymers to be used in the protection of emulsifietic drops in microcopulation
  1. Tez No: 646847
  2. Yazar: JASUR MAKHAMMADIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ENGİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez çalışmasında, değişik maddlerin mikrokapsüllenmesinde yaygın olarak kullanılan polimer esaslı emülsiye edici maddelerin sentezi, bu maddelerle misk esansının emülsiye edilmesi, kabuk maddesi olarak kullanılan metillenmiş melaminformaldehit sentezi ve emülsiye edilmiş esansın metillenmiş melaminformaldehit ile mikrokapsülasyonu yapılmıştır. Emülsiye edici polmerler olarak; stiren-maleik anhidrid kopolimeri (SMA) stiren ve maleaik anhidrit monomerlerinden, akrilik asit-akrilamid kopolimeri (AA/AAm) akrilik asit ve akrilamidden ve poli 2-Acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid (PAMPS) polimeri ise 2-Acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid sentezlenmiştir. Sentezlenen bu maddelerle değişik pH'larda misk esansı homojenizatörde mikrodamlacıklar şeklinde emülsiye edilerek zamanla karalılıkları incelenmiştir. Mikrokapsülasyonda yaygın olarak kullanılan metillenmiş melamin formaldehit (farklı mol oranlarında) sentezlendi ve sentezlenen bu maddeler ile yukarıda emülsiye edilmiş olan mikro-damlacıkların mikrokapsülasyonu gerçekleştirlmiştir. Sentezlenen polimerlerin karekterizasyonu FT-IR, NMR ve TGA ile metillenmiş melamin formadehidin karekterizasyonu FT-IR ve TGA ile mikrokapsüllerin yüksek sıcaklıktaki kararlılıkları TGA ile ve kapsüllerin oda sıcaklığındaki esans salımları ve kapsüllem verimleri incelenmiştir. Elde edilen mikrokapsüllerin verimleri AA/AAm için % 93,7-95,1, PAMPS için % 96,0-96,8 ve SMA için ise % 71,1-74,7 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Synthesis of polymer-based emulsifiers commonly used in microencapsulation of different substances, emulsifying of musk essence with synthesized polymers, synthesis of methylated melaminformaldehyde used as shell material, and microcapsulation of the emulsified musk essence with methylated melaminformaldehyde. Styrene-maleic anhydride copolymer (SMA) from styrene and maleaic unhydride monomers, acrylic acid-acrylamide copolymer (AA/AAm) from acrylic acid and acrylamide and poly 2-Acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid (PAMPS) polymer 2-Acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid were synthesized as emulsifying polymers; With these synthesized substances, the musk essence was emulsified in the form of micro-droplets in the homogenizer, and their stability was examined over time. Methylated melamine formaldehyde (MMF) (in different molar ratios) commonly used in microcapsulation has been synthesized and emulsified micro-droplets were microcapsulated with these synthesized MMF. Characterization of synthesized polymers by FT-IR, NMR and TGA Characterization of methylated melamine formadehide by FT-IR and TGA high temperature stability of microcapsules with TGA, the emissions of the microcapsules at room temperature and encapsulation efficiencies were examined. The yields of the microcapsules obtained were 93,7-95,1 % for AA / AAm, 96,0-96,8 % for PAMPS and 71,1-74,7 % for SMA.