Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi-oluşlarının sosyal sorumluluk davranışlarına göre incelenmesi
Investigating of psychological well-being of university students in terms of social responsibility behavior
- Tez No: 646862
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UZ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı bireysel sosyal sorumluluk davranışının, kişilerin psikolojik iyi oluş düzeyi ile ilişkini ortaya koymaktır. Ayrıca araştırmanın alt problemlerinde bir takım demografik değişkenin bireysel sosyal sorumluluk ve psikolojik iyi oluş seviyesi arasında anlamlı farklar olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ve Marmara Üniversitesi'nde öğrenim gören 801 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik İyi Olma Ölçeği”ve“Bireysel Sosyal Sorumluluk Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veri analizinde SPSS 21.0 kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları için ANOVA, Scheffe post hoc, pearson korelasyonu ve regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre bireysel sosyal sorumluluk puanlarının psikolojik iyi oluş ve alt boyutları puanlarının anlamlı yordayıcısı olduğunu göstermektedir. Sosyal sorumluluk değişkeni, psikolojik iyi oluş değişkenindeki toplam varyansın yaklaşık %12'sini açıklamaktadır. Ayrıca bireysel sosyal sorumluluk değişkeni ile cinsiyet, ailenin ekonomik düzeyi, sosyal sorumluluk projelerine katılma, sosyal sorumluluk projelerinde bulunma süresi, sivil topluma üyelik durumu, ileride katılma isteği ve sosyal sorumluk projelerine verdiği önem ile anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş değişkeni ile ise cinsiyet, yaş, yaşamının çoğunu geçirdiği yer, ailenin ekonomik durumu, sosyo kültürel faaliyetlere katılım sıklığı, sivil toplum kuruluşuna üyelik, gönüllü olup olmaması, ileride katılma isteği ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği önem ile anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate how individual social responsibility behavior is related to the level of psychological well-being of individuals. In addition, it was investigated whether there is a significant difference between the several demographic variables and point of view towards individual social responsibility and level of psychological well-being. The sample of the study consists of 801 undergraduate students studying in Istanbul and Marmara University.“Personal Information Form”,“Psychological Well-being Scale”and“Individual Social Responsibility Scale”were applied in this research. SPSS 21.0 was used for data analysis. ANOVA, Scheffe post hoc, pearson correlation and regression analysis techniques were used for the findings of the study. According to the results of the study, it was found that individual social responsibility scores were significant predictors of psychological well-being and sub-dimensions scores. Social responsibility variable explains 12% of total variance in psychological well-being variable. In addition, significant relationships were found between individual social responsibility variable and other variables like gender, economic level of family, participation in social responsibility projects, duration of social responsibility projects, membership status to civil society, desire to participate in the future and level of importance given to social responsibility projects. Significant relationships were found between psychological well-being variable and gender, age, place where people live most, economic status of family, frequency of participation in socio-cultural activities, membership of civil society organisation, voluntary status, willingness to participate in the future, importance given to social responsibility projects.