Kahramanmaraş yerel yağlık zeytin çeşidinin (Olea europaea L.) in vitro mikroçoğaltımı
In vitro micropropagation of Kahramanmaraş local olive variety (Olea europaea L.)
  1. Tez No: 646930
  2. Yazar: OSMAN YİGİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Zeytin ağacı (Olea europaea L.), dünya üzerinde bilinen ve tarımı yapılan en eski ağaçlardan biridir. Zeytin meyvesi tipik bir Akdeniz mahsulü olarak tanımlanır ve günümüzde ekonomik değerinin yüksek olması, yüksek besin içerikli ve yağ kaynağı olması, kuraklığa dayanıklı ve uzun yıllar meyve vermesinden dolayı birçok bölgede kültürü yapılmaktadır. Bu amaçla, Bu çalışma ile Kahramanmaraş bölgesinde mevcut bulunan Maraş yerel yağlık zeytin çeşidine ait eksplantlar kullanılarak bu çeşidin in vitro mikroçağaltımı üzerine çalışılmıştır. Materyal olarak kullanılan eksplantlar öncelikle sterilizasyon işleminden geçirildikten sonra ½ MS besin ortamına aktarılmıştır. Daha sonra bu ortamda süren sürgünler bu çeşidin çoğalmasını sağlayabilecek en uygun besi ortamını belirlemek için rejenerasyon ortamına aktarılmıştır. Bitki rejenerasyonu için bitki büyüme düzenleyicilerden BAP (6-Benzylaminopurine)'nın 1 mg/l konsantrasyonlarını içeren 4 farklı besi ortamına (MS, DKV, OMD ve WPM) aktarılarak denenmiştir. Son olarak en iyi rejeneresyon ortamı tespit edilerek bu ortamda köklendirme denemeleri kurulmuştur. Denemeler sonucunda kullanılmış olan dört farklı besi ortamı arasında WPM+1 mg/l BAP en iyi sonuçları sağlamıştır. Köklendirme işlemi için tespit edilen besi ortamına (WPM) IBA'nın farklı konsantrasyonları (0,5, 1,0 ve 1,5 mg/l) ilave edilmiştir. Sonuç olarak IBA'nın köklendirme için en uygun derişimi 1,0 mg/L olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive tree (Olea europaea L.) is one of the oldest known and cultivated trees in the world. Olive fruit is defined as a typical Mediterranean crop and is cultivated in many regions because of its high economic value, high nutrient and oil content, drought-resistance, and ability to produce fruits for many years. In this study, in vitro micropropagation of the local olive oil variety available in Kahramanmaraş region was tested by using the explants belonging to that variety. The explants, which were used as start materials in the study, were transferred to the 1/2 MS medium after sterilization. Then, the shoots in this medium were transferred to 4 different media (MS, DKV, OMD and WPM) containing 1 mg/L of of BAP (6-Benzylaminopurine) as the plant growth regulator for optimal regeneration. Of four different media examined in the experiment, WPM supplemented with 1 mg/L of BAP was determined as the best regeneration medium and rooting experiments were established in this medium. Different concentrations of IBA (0.5, 1.0 and 1.5 mg/L) was tested and 1,0 mg /L was found to be the optimum concentration for rooting.