Improvement of particle image velocimetry
Parçacık görüntülemeli hız ölçümü yönteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 646929
  2. Yazar: CEYDA GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı elektrikli araçlar üzerindeki aerodinamik karakteristiklerin belirlenmesidir. Bu anlamda araçların çevresinde oluşacak akış ve akışa bağlı parametreler irdelenmiştir. Bu çalışma kapsamında elektrikli araçlar belirli ölçekte küçültülerek modellenmiştir. Elde edilen bu modeller üç boyutlu yazıcı ile deneysel çalışmaya hazır hale getirilmiştir. Araç çevresi akış ortamını sağlamak amacıyla hazırlanan rüzgar tünelinde Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçümü (PGHÖ) deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerden aracın aerodinamik olarak incelenmesinde kullanılan hız dağılımı ve akış ayrılmaları yapıları elde edilmiştir. Ayrıca araçların nümerik modelleri, ticari bir yazılım olan ANSYS Fluent paket programı kullanılarak üç boyutlu olarak oluşturulmuştur. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemi kullanılarak oluşturulan bu modelden elde edilen hız ve hıza bağlı karakteristikler PGHÖ deneylerinden elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Sayısal ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme farklı akış bölgesi parametrelerinin kullanıldığı sayısal analizler için doğrulama sağlamıştır. Farklı geometrik tasarımların ve hız değerlerinin akış ayrılmalarına ve hız haritalarına olan etkisi irdelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Ayrıca kullanılan türbülans modellerinin çözüm hassasiyetine olan etkisi de incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araç üzerine etkiyen aerodinamik kuvvetleri en aza indiren parametreler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the aerodynamic characteristics of electric vehicles with Particle Image Velocimetry (PIV) and Computational Fluid Dynamics (CFD). In this sense, the parameters that vary according to the flow and flow structure to be formed around the vehicle were examined. Within the scope of this study, the electric vehicles were modeled on a certain scale. These models were prepared for experimental study with three-dimensional printer. Particle Image Velocimetry (PIV) experiments were conducted in the wind tunnel, which prepared for providing the flow domain around the vehicles. In addition, the three dimensional numerical models of the vehicles were created by using commercial software ANSYS Fluent. The velocity and velocity-related characteristics obtained from these models, which were created by using CFD method, were compared with the data obtained from the PIV experiments. The coherence of the experimental and numerical results was evaluated. This evaluation provided validation to analyze numerically. The effects of different geometric design parameters on velocity maps and flow separations were investigated and compared. Numerical analysis of different velocities acting on the electric vehicle geometries were carried out and the effect of different parameters on the flow region was compared. Also, the effects of different turbulence models on the accuracy were investigated. According to the obtained results, parameters which minimize the aerodynamic forces on the vehicle were determined.