Türkiye'de toplumsal değişim ve güldürü sineması: Toplumsal güldürüden bireysel güldürüye
Comedy cinema and social changes in Turkey
- Tez No: 646961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sinema içinde bulunduğu toplumun siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel değişimlerinden etkilenir. Bu nedenle sinema, özellikle de en eski ve en önemli türlerden biri olan güldürü sineması, aynı zamanda içinde bulunduğu ülkenin siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel değişimlerini yansıtır. Türkiye'de 1960'lı yıllardan itibaren köklü sosyoekonomik değişimler yaşanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de 1960'lı yıllardan başlayarak yaşanan söz konusu değişimlerin güldürü sinemasına etkileri incelenmiştir. Çalışmada, Türk güldürü sinemasından seçilen örnek filmler Eleştirel Söylem Çözümlemesi yöntemiyle ele alınmıştır. Çalışma, Türkiye'de yaşanan değişimler ile güldürü filmleri arasında anlamlı ve yakın bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cinema is affected by the political, economic, social, and, cultural changes of the society it is in. For this reason, cinema, specially comedy, one of the oldest and most important types, besides reflects the political, social, economic, cultural changes of the country it is in. Since 1960's radical social-economic changes are happened in Turkey. In this study, the subject changes' effects on comedy cinema in Turkey since 1960's are examined. In the study, selected samples of Turkish comedy movies are discussed with a critical approach analysis method. Study proves that there is close and meaningful relation between comedy movies and changes in Turkey.