Kuantum bilgi işlem temelli elektronik imza yazılımı geliştirilmesi
Development of quantum computing based electronic signature software
  1. Tez No: 646962
  2. Yazar: CUMALİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tezimizin amacı“Kuantum Bilgi İşlem Temelli Elektronik İmza Yazılımı Geliştirilmesi”dir. Bu yazılımın geliştirilmesi üç ana bileşene dayanmaktadır. Birincisi kuantum bilgi işlem temelli çalışan kuantum anahtar üretim ve dağıtım cihazlarının kullanılmasıyla geliştirilen hibrit model, ikincisi kuantum bilgi işlem temeline dayalı olan süper yoğun kodlama ile gerçekleştirilecek olan modeldir. Üçüncüsü ise kuantum bilgi işlem temeline dayalı olan hem kuantum kanalın hem de klasik kanalın kullanılacağı teleportasyona dayalı modeldir. Bu amaçlar doğrultusunda öncelikle günümüzde kullanımda olan Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)'nin yasalara dayalı olarak açıklaması yapılmıştır. Bu sistemin, yukarıda bahsedilen öneriler doğrultusunda, kuantum bilgi işlem temelli çalışması ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü modelde veriler kuantum duruma dönüştürülmesi gerektiğinden bu işlem kuantum XML ile gerçekleştirilmiştir. Yukarıda bahsedilen her üç modele dayalı kuantum EBYS'nin her bileşeninin simülasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is“Development of Quantum Information Processing Based Electronic Signature Software”. The development of this software is based on three main components. The first is the hybrid model, developed using the quantum computing-based quantum key generation and distribution devices, the second is the model to be realized with super-intensive coding based on the quantum computing basis. The third is a teleportation-based model that uses both the quantum channel and the classic channel, which is based on the quantum computing basis. In line with these purposes, first of all, the Electronic Document Management System (EBYS), which is in use today, has been announced based on the laws. In accordance with the suggestions mentioned above, the quantum data processing-based study was examined in detail. In the third model, since the data has to be transformed into a quantum state, this process has been carried out with quantum xml. Each component of quantum EBYS based on all three models mentioned above is simulated.