Uluslararası hukukta başkaldırı kavramı
The concept of rebellion in international law
- Tez No: 646966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHULLAH BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İç silahlı çatışmalar, birtakım özellikleri taşırsa, uluslararası hukukun konusu haline gelmektedir. Buna ilişkin ilk düzenleme, 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri ile gerçekleşmiş, 1977 tarihli II Numaralı Ek Protokol ise onu izlemiştir. Başkaldırı kavramı ise, sahip olduğu özellikler nedeniyle iç silahlı çatışmalar kapsamında değerlendirilmesi gereken bir kavramdır. Ancak, başkaldırının, ulusal hukuk çerçevesinde mi, yoksa uluslararası hukuk çerçevesinde mi değerlendirileceği tartışma konusudur. Bu kapsamda, başkaldırı kavramının, uluslararası hukukta yerinin olup olmadığı, kavrama ilişkin özelliklerin tespit edilmesi ile ortaya çıkacak bir husustur. Öncelikle kavramın özelliklerinin belirlenmesi, sonrasında ilişkili olduğu ve onunla karışma riski bulunan diğer uluslararası hukuk kavramlarından farkının tespit edilmesi gerekmektedir. Başkaldırının incelenen hak ve özgürlükler ile bağlantısı ve ayrıldığı noktaların tespiti, buna göre bir sınıflandırmaya tabi tutulması açısından önemlidir. Kavramın uluslararası silahlı çatışmalar hukuku kapsamında konumlandırılacağı yerin bulunması gerekmektedir. Bu çalışmayla, başkaldırı kavramına ilişkin çerçevenin belirlenmesi için bir kapının aralanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal armed conflicts become the subject of international law if they have certain characteristics. The first regulation was made with the Geneva Conventions of 1949, followed by the 1977 Geneva Additional Protocol II. The rebellion is a concept that should be evaluated in the context of internal armed conflicts because of its features Tough, it is controversial if the rebellion will be analyzed in national law or in international law. In this context, whether the rebellion has a place in international law that will be determined by establishing the features related to the concept. First the characteristics of this concept should be determined and then the other rights and freedoms, relating and which have the trouble to interference should be mentioned. The connection of the rebellion with the rights and freedoms is examined and the determination of the points are separated is crucial in terms of the classification. It is essential to find a place where the concept of rebellion will be positioned in international armed conflicts law. In this study, it is aimed to open a door in order to specify an outline of the rebellion.