Betanın ve temel değişkenlerin hisse senedi fiyatlarına etkisi
Effects of beta and fundamental variables to common stock prices
- Tez No: 64700
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT SARIKAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
KISA ÖZET 20. yüzyılın son yarısında, fînansal pazarların dinamiklerini ortaya koymaya çalışan birçok araştırma ve empirik çalışma yapılmıştır. Finansal literatürde özellikle 1970'li yıllarda FVDM modelinin gerçek hayata uygunluğunu tartışan birçok makale ve empirik çalışma yeralmaktadır. 1990'k yıllarda ise bir anlamda finansal literatürde deprem etkisi yapacak çalışmalar kaydedilmiştir. Fama ve French'in başım çektiği bir grup, geçmiş 20 sene boyunca genelde kabul gören FVDM'nin daha doğrusu betanın fiyatlar üzerinde belirleyici rolünün ortadan kalktığım Amerika'da NYSE ve AMEX üzerinde yaptıkları çalışmalar ile ortaya koymaktadırlar. Japon ve Avrupa borsalarında da benzeri çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu araştırmacılar“temel değişkenler”ana başlığı aranda topladıkları bir takım finansal oranlan (DD/PD, Kazanç/Fiyat, Borç/Özvarlık, Büyüklük, Nakit Akış Oranı...) riskin belirlenmesinde daha doğrusu fiyatların oluşumunda Beta'ya alternatif olarak sunmaktadırlar. Bu çalışma öncelikle Türkiye'de borsanın hiçbir finansal temele dayanmadığı, fiyatların oluşumunda yatırımcının finansal bilgilere göre değil de tamamen spekülasyonların gölgesinde karar verdiği önyargısını yıkmayı hedeflemiştir. Bu amaçla 1. bölümde FVDM, yani betanın fiyatlar üzerindeki rolü incelenmiş,daha sonra 2. bölümde ise temel değişkenlerin getiriler üzerindeki etkisi test edilmiştir. IIFinansal literatürde yeralan bu çalışma kapsamındaki bütün metotlar ve değerlendirmeler gözönünde bulundurulmuş ve birçok metot IMKB için uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular 90'lı yıllarda yurtdışında yapılan birçok çalışma ile benzer sonuçlan vermektedir. Fiyatların oluşumunda betanın herhangi bir etkisi yoktur, buna karşılık temel değişkenler özellikle büyüklük ve DD/PD oram fiyatların oluşumunda beklenenin çok üzerinde açıklayıcı role sahiptir. Fakat 1994 yılında ilişkinin yönü diğer yıllara göre aksi yöndedir. Bu durum temel değişkenlerin direkt olarak ortalama getirilerle değil de sistematik risk ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the last half of 20. th century. Many analysis and empiric studies have been done in order to define the dynamics of Financial Markets. Especially in 1970' s many articles & empirical studies have specifically dealed with the aptnes of CAPM to the real world. In 1970' s Fama & French in USA, claimed that "Fundamental variables are more succesful man beta explaining return changes. And many researcher have begun to test & compare the role of beta against the role of fundamental variables on formation of prices. Many of them have arrived the same conclusions with Fama & French. Similar results have been also achieved at European and Japanese Stock Exchanges. In this study it is aimed to define the role of beta and the role of fundamental variables (BE/ME, Debt/Equity, Earnings/Prices, Net Cash Flow...) in explaining the changes on returns. Most of the early studies in the world has been examined and metodology of them repeated for IMKB in this study. At the first part, CAPM is tested for İMKB and then at the second part the role of fundamental variables on rerun deviations have been empirically argued. Our findings are similar to findings of studies which have been done it 90' s at advanced stock exchanges. Beta has no explationary role on prices. Book/Market Equity Ratio & Company size are leading fundamental variables explaining the price behaviours of stocks.