Marka kişiliği, tüketici etnosentrizmi ve menşe ülkenin satın alma niyetine etkisi: Türkiye ve Kırgızistan üzerine bir araştırma
The effect of brand personality, consumer ethnocentrism and country of origin on purchase intention: A research on Turkey and Kyrgyzstan
  1. Tez No: 647008
  2. Yazar: AİGUL SULAİMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde hızla gelişen ve değişen teknoloji sayesinde tüketiciler benzer özelliklere sahip çok farklı ürünler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu rekabet ortamında markalar ürettikleri ürünlere bir imaj, kişilik yükleyerek tüketicinin zihninde farklılaşmaya çabalamaktadır. Ürün ve marka farklılaştırma çalışmalarını başarılı bir şekilde geliştirmiş olan işletmeler denizaşırı pazarlarda yerli rakiplere göre farklı engellerle karşılaşabilmektedir. Bu çalışmada, Apple ve Samsung cep telefonlarının marka kişiliği, tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke etkisinin Türk ve Kırgız tüketicilerin satın alma niyetine olan etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, eksik ve hatalı doldurulan anketler çıkartıldıktan sonra Türkiye'de 330, Kırgızistan'da 320 olmak üzere toplam 650 anket uygulaması ile gerçekleşmiştir. Anketler sonucunda elde edilen veriler SPSS Statistics 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, her iki ülkedeki tüketicilerin satın alma niyetine etki eden etmenlerin analiz sonuçlarına yer verilmiş ve gelecekteki çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the rapidly developing and changing technology consumers face various products with similar features. In this competitive environment, brands try to differentiate themselves in the minds of the consumers by adding brand image and personality to their products. Enterprises that have successfully implemented product and brand differentiation strategies may encounter various obstacles in the overseas markets compared to locally based competitors. This study aims to determine the effect of Apple and Samsung mobile phone brand personality, consumer ethnocentrism and country of origin effect on purchase intention of Turkish and Kyrgyz consumers. After eliminating incomplete and inaccurate ones, total of 650 questionnaires (330 in Turkey, 320 in Kyrgyzstan) were found appropriate to be analyzed. The data obtained from the survey was analyzed by using SPSS Statistics 20.0. The analysis findings of the factors affecting the purchase intention of the consumers in both countries and recommendations for future studies have been provided at the end of the study.