Affects of costumer decision-making styles on consumers' perception of online shopping
Tüketici karar verme tarzlarının tüketicilerin online alışveriş algısı üzerine etkileri
  1. Tez No: 647017
  2. Yazar: DİLAN ÇAĞLA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma tüketici karar verme tarzları ile giderek artan online alışveriş konusundaki tüketici algısını konu almaktadır. Literatür taramasının ilk bölümünde tüketici davranışının temelleri üzerinde durulmuştur. Tüketici davranışlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Literatür taramasının ikinci aşamasında, tüketici karar alma tarzları araştırılmıştır. Tüketici karar verme türleri, tüketici karar verme modeli ve araştırmanın değişkenlerinden biri olan tüketici karar verme tarzları incelenmiştir. Literatür taramasının üçüncü aşamasında online alışveriş kavramı, online alışverişi etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Son olarak ise İstanbul'da bulunan bir özel üniversite öğrencileri üzerine yapılan anket sonucu toplanan veriler SPSS üzerinden analiz edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on consumer decision-making styles and the consumer perception of online shopping that is increasing. In the first part of the literature review, the foundations of consumer behavior were emphasized. Factors that affects consumer behavior were examined. In the second step of the literature review, consumer decision-making styles were investigated. Consumer decision-making types, consumer decision-making model and consumer decision-making styles which is one of the variables of the research, were examined. In the third stage of the literature review, the concept of online shopping and the factors affecting online shopping were emphasized. Finally, the data collected as a result of a survey conducted on students of a private university in Istanbul were analyzed through SPSS and the results were evaluated.