Diplomatların bakış açısıyla uluslararası örgütlerin uluslararası barış ve güvenlikteki rolü
The role of international organizations in international peace and security from the perspective of diplomats
  1. Tez No: 647018
  2. Yazar: TUĞBA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, uluslararası örgütlerin uluslararası barış ve güvenlik üzerindeki etkisi, örgütlerin uluslararası arenadaki etkinliği incelenmiştir. En genel kapsamıyla Birinci Dünya Savaşı ile başlayan devletlerarası örgütlenmeler, günümüzde önemli bir yer kapsamaktadır. Post-hegemonik dönem olarak adlandırılan düzen ve bu düzendeki örgütlerin yeri araştırmanın başlıklarından biridir. Küresel ve bölgesel nitelikteki örgütlerin oluşumu, zaman içindeki ilerleyişi ya da sona ermesi, bunların sebepleri ele alınmıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde görev yapmış diplomatlar ile yapılandırılmamış görüşme yöntemi ile görüşmeler yapılmıştır. Bu mülakatlar ile diplomatlara, uluslararası örgütlerin normatif rolü, barış ve güvenlikteki etkisi, devletler ile olan ilişkisine yönelik sorular iletilmiştir. Örgütlerin, uluslararası arenada barış ve güvenlik üzerindeki rolü diplomatların bakış açısıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of international organizations on international peace and security and the effectiveness of organizations in the international arena have been examined. In the most general sense, inter-state organizations that started with the First World War have an important place today. The order called the post-hegemonic period and the place of the organizations in this order is one of the topics of the research. The formation, progress or end of global and regional organizations, and their reasons are discussed. Interviews were conducted with diplomats who have served in various countries of the world using unstructured interview method. With these interviews, diplomats were asked questions about the normative role of international organizations, their influence on peace and security, and their relationship with states. The role of organizations in peace and security in the international arena has been evaluated from the perspective of diplomats.