Etkinlik lojistiği: Lojistik firmaları üzerine nitel bir araştırma
Event logistics: A qualitative research on logistics companies
- Tez No: 647125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ÇAVUŞGİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çeşitli etkinliklikler (fuar, konser, kongre, olimpiyat oyunları vs.) gerek ulusal gerekse uluslararası arenada son yıllarda oldukça önemli gelişme göstermiş alanlardan biridir. Etkinlik sayılarının artmasıyla birlikte yaşanan gelişmeler pek çok iş alanındaki gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Popüler ve son derece önemli olan etkinlikler, son yıllardaki yadsınamaz önemi ile ortaya çıkan lojistik kavramı ile birleşince uzmanlık gerektiren bir iş kolu ortaya çıkmıştır. Etkin yönetildiğinde çok sayıda avantajı beraberinde getiren etkinlik lojistiğinin, yapılan hatalar sonucunda neden olabileceği zararlar da oldukça büyüktür. Çalışmada etkinlik lojistiği çerçevesinde lojistik yöneticilerinin bilgi düzeyleri ve bu alanda uyguladıkları faaliyetlere ilişkin görüşleri üzerine odaklanılmıştır. Araştırma kuramsal bilgilerden ve Türkiye'de Etkinlik lojistiği hizmeti veren lojistik firmaları kapsamında yapılan nitel bir çalışmadan oluşmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; Lojistik kavramı ve kapsamı, ikinci bölümde Etkinlik ve Etkinlik Lojistiği 7 lojistik yöneticisi ile uzaktan gerçekleştirilen mülakatlar, araştırmacı tarafından yapılan içerik analizi sonucunda, Maxqda programında analiz edilerek ''Lojistik Faaliyetler'', ''Kullanılan Belge ve Programlar'', ''Karşılaşılan Sorunlar'', ''Önemli Bileşenler'' ve ''Mevcut Durum Analizi'' başlıklarında sınıflandıktan sonra modellenmiştir. Araştırma sonucunda etkinlik lojistiğinin zamana dayalı olması, aksaklık ve hataların maliyeti arttırması gibi riskleri barındıran bir operasyon olduğu için en başından iyi bir planlama ve koordinasyon gerektiren lojistik türü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Various events (Fair, concert, Congress, Olympic Games etc.) it is one of the areas which has developed considerably both in the national and international arena in recent years. With the increase in the number of events, the developments in many business areas have brought with them Developments. Popular and extremely important events, combined with the undeniable importance of recent years with the concept of Logistics has emerged a line of business that requires expertise. The damage that event logistics can cause as a result of mistakes, which bring many advantages when effectively managed, is also quite large. In the context of event logistics, the study focused on the level of knowledge of logistics managers and their views on their activities in this field. The research consists of theoretical knowledge and a qualitative study conducted within the scope of logistics companies providing event logistics services in Turkey. The work consists of three parts. In the first part, the concept and scope of logistics, in the second part, the concept and scope of activity and event logistics, and in the third part, the application of the research is given. 7 interviews conducted with the logistics manager performed remotely by the researcher as a result of content analysis, Maxqda and analyzed in the program 'Logistics Activities', 'Used documents and programs', 'issues', 'Major components' and 'analysis of the current situation' were classified under the titles of modeled after. As a result of the research, it is seen that it is a type of logistics that requires a good planning and coordination from the very beginning because it is an operation that includes risks such as event logistics being time-based, and disruptions and errors increase the cost.