Afganistan'da etnik gruplar ve siyaset (2001-2014)
Ethnic groups and politics in Afghanistan (2001-2014)
  1. Tez No: 647160
  2. Yazar: AHMAD SHAKIR HAMEEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN FAHRİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Afganistan, siyasi tarihinin en kritik döneminde yer almaktadır. Belki de Afganistan, uluslararası ilişkiler tarihinde bugüne kadar en çok uluslararası yardımlardan faydalanan ülke olarak tanımlanabilir. Bu yüzden ülke siyasetçilerinin bu fırsatı Afganistan'ın gelişimi için en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda bu araştırma, ulus-devlet oluşumu sürecindeki en önemli eksiklikleri belirterek, etnik gruplar etrafında oluşturulan siyasetin doğru olmadığını ve Afganların potansiyelini kullanmadığını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu tezin çözümlemeyi hedeflediği diğer mesele, bir taraftan ulus-devlet oluşumunun önemini vurgulamak, diğer taraftan ise etnik grupların etrafında şekillendirilen siyasetin, istikrarlı bir devletin kurulması yolunda en önemli engel olduğunu göstermektir. Bu tezin temel savı aslında etnikliğin, ulus-devlet oluşumunu zayıflatması ve hatta engellemesine sebep olacağını göstermek ve gelecekte kurulacak devletlerde aşiretlerin ve etnik grupların rolünün azalması gerektiği öne sürmektir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is in the most critical period of its political history. Perhaps Afghanistan can be defined as the country that has benefited most from international aid in the history of international relations. Therefore, politicians of the country should make the best use of this opportunity for the development of Afghanistan. In this direction, this research aims to show that the politics created around ethnic groups is not correct and that the Afghans do not use their potential by pointing out the most important deficiencies in the process of nation-state formation. Another issue that this thesis aims to analyze is to emphasize the importance of nation-state formation on the one hand, and to show that politics shaped around ethnic groups is the most important obstacle to the establishment of a stable state, on the other hand. The main argument of this thesis is to show that ethnicity will weaken or even prevent the formation of a nation-state and to argue that the role of tribes and ethnic groups in future states should decrease.