Farklı sosyal çevrede yaşayan ergen gruplarının bağlanma, psikolojik sağlamlık ve duygu düzenlemesi açısından incelenmesi
An examination of adolescent groups living in different social environments in terms of attachment, resilience and emotion regulation
- Tez No: 647214
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER NERMİN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, bakım verenle birlikte yaşayan, Darüşşafaka'da kalan ve ebeveynleri boşanmış ergenlerin bağlanma, psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul İli içerisindeki beş farklı 10-18 yaş arası ortaokul ve liseye devam eden 140 ergenden ve Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında kalan 70 gönüllü ergen gruplarından oluşmaktadır. Araştırma modeli, ilişkisel taramadır. Araştırmanın veri toplama araçları;“Demografik Bilgi Formu”,“Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri- Kısa Formu-(EABE)”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12)”,''Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ)''dir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ailesiyle birlikte yaşayan ergenlerin anne bağlanma düzeylerinin cinsiyete göre farklılaşmazken ailesiyle birlikte yaşayan ergenlerde baba bağlanma düzeylerinin cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Ailesiyle birlikte ve Darüşşafaka'da yaşayan ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri cinsiyete anlamlı farklılık göstermezken ebeveynleri boşanmış ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyete farklılaştığı; ailesiyle birlikte yaşayan bireylerin dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme alt boyutunun cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Bağlanma düzeylerinin gruplara göre değişimi incelendiğinde Darüşşafaka'da yaşayan ergenlerin baba bağlanma düzeyinin boşanmış anne ya da babasıyla yaşayan ergenlerin ve ailesinin yanında yaşayan ergenlerin bağlanma düzeylerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme düzeylerinin gruplararası bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine adolescents living with caregivers, staying in Darüşşafaka and divorced parents in terms of attachment, psychological resilience and emotion regulation. The sample of the study consists of 140 adolescents from five different 10-18 years old middle school and high school in Istanbul and 70 volunteer adolescents staying in Darüşşafaka Education Institutions. The research model is relational scanning. Data collection tools of the research;“Demographic Information Form”,“Parent and Friends Attachment Inventory- Short Form- (EABE)”,“Child and Youth Psychological Resilience Scale (ÇGPSÖ-12)”, "The Regulation of Emotions Questionnaire-REQ''. According to the results obtained from the research; While the maternal attachment levels of adolescents living with their families did not differ according to gender, it was observed that the father attachment levels of adolescents living with their families differ according to gender. While the psychological resilience levels of the adolescents living with their families and in Darüşşafaka did not differ significantly according to gender, it was observed that the psychological resilience levels of adolescents whose parents divorced differ by gender; It was observed that the external dysfunctional emotion regulation sub-dimension of individuals living with their families showed a significant difference according to gender. When the change of attachment levels according to the groups was examined, it was observed that the father attachment level of the adolescents living in Darüşşafaka was higher than the attachment levels of the adolescents living with their divorced parents and those living with their families. In addition, it was observed that there was no difference between groups in terms of psychological resilience and emotion regulation levels.