Buharkent, Kracasu ve Kuyucak ilçeleri (Aydın) zerkonid akarlarının (Acarı, Zerconidae) sistematik yönden incelenmesi
Systematic investigations on zerconid mites of Buharkent, Karacasu Kuyucak (Aydin) provinces
  1. Tez No: 647218
  2. Yazar: DAVUT RIZA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Aydın ilinin Buharkent, Karacasu ve Kuyucak ilçelerindeki zerkonid akar türlerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Şubat 2019 - Şubat 2020 tarihleri arasında araştırma alanındaki 98 farklı lokaliteden döküntü, çürümüş ağaç kökleri, yosun ve toprak örnekleri toplanmıştır. Araştırma alanında toplamda 407 örnekleme yapılmış ve toplanan materyallerin analizleri sonucunda 7 farklı zerkonid akar türü tespit edilmiştir. Bunlardan 5 tür Zercon cinsine (Z. colligans, Z. cretensis, Z. denizliensis, Z. huseyini, ve Z. karacasuensis sp. nov), 2 tür ise Prozercon cinsine (P. Yavuzi ve P. demirsoyi) aittir. Bu çalışmada Z. karacasuensis sp.nov. türü bilim dünyası için yeni olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine of zerconid mite species in Buharkent, Karacasu and Kuyucak districts of Aydın provinces. Litters, rotten tree roots, moss and soil samples were collected from 98 different localities in the research area between February 2019 and February 2020. A total of 407 samples were made in research area, and as a result of analysis of collected materials, 7 different zerconid mite species were determined. Of these, 5 species belong to genus Zercon (Z. colligans, Z. cretensis, Z. denizliensis, Z. huseyini, ve Z. karacasuensis sp. nov) and 2 species belong to genus Prozercon (P. yavuzi and P.demirsoyi). Z. karacasuensis sp.nov. was described as new to science.