Sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin mekânsal düşünme becerilerine oryantiring uygulamalarının etkisi
Effect of spatial thinking skills of students orienteering application in social studies
  1. Tez No: 647306
  2. Yazar: TURAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Teknoloji ve bilimdeki değişimler öğretim programlarını da değiştirmiş; bilgi, beceri ve değerlerin kazandırılmasında yeni yöntem ve tekniklerin kullanılması zaruri olmuştur. Geleneksel yöntemlerin yerine öğrenci merkezli, aktif öğrenme sağlayan yeni yöntem ve tekniklerin kullanılması diğer derslerde olduğu gibi sosyal bilgiler dersi için de gerekli olmuştur. Bir oyun türü olarak derslerde uygulanabilecek oryantiring etkinlikleri bu tekniklerden bir tanesidir. Oryantiring etkinlikleri öğrencilerin oyun oynarken hem eğlenmelerini hem de yaparak yaşayarak öğrenmelerini sağlayacak bir tekniktir. Bu araştırmada, ilkokul 4.sınıf sosyal bilgiler dersinde oryantiring uygulamalarının öğrencilerin mekânsal düşünme becerileri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Kastamonu ili Merkez ilçesine bağlı bir ilkokulda 4. sınıfına devam eden, deney grubunda 51 öğrenci ve kontrol grubunda 53 öğrenci olmak üzere toplam 104 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda oryantiring uygulamalarına dayalı etkinliklerle ders işlenmiş, kontrol grubunda ise programa dayalı öğretim yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Mekânsal Düşünme Beceri Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda oryantiring uygulamalarının öğrencilerin mekânsal düşünme becerilerinin kazandırılmasında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Oryantiringin sosyal bilgiler dersinde yaparak yaşayarak öğrenmeyi, çok yönlü düşünmeyi ve becerilerin günlük yaşama aktarılmasını sağlayan bir etkinlik olduğu için, sosyal bilgiler dersi öğretiminde yeni bir öğretim tekniği olarak kullanılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes in technology and science have also changed the curriculum; It has been necessary to use new methods and techniques to gain knowledge, skills and values. The use of new methods and techniques that provide student-centered, active learning instead of traditional methods has become necessary for the social studies course as in other courses. Orienteering activities that can be applied in lessons as a game type are one of these techniques. Orienteering activities are a technique that will enable students to have fun while playing games and to learn by doing. In this study, it is aimed to investigate the effect of orienteering practices on students' spatial thinking skills in primary school 4th grade social studies course. The study group of the study consists of a total of 104 students, 51 students in the experimental group and 53 students in the control group, who are attending the 4th grade in a primary school in Kastamonu province Merkez district in the 2019-2020 academic year. Lessons were taught with activities based on orienteering practices in the experimental group, and curriculum-based instruction was conducted in the control group. In the research, quasi-experimental model with pretest-posttest control group, one of the quantitative research methods, was used. The“Spatial Thinking Skill Test”developed by the researcher was used as the data collection tool. As a result of the research, it was concluded that orienteering practices were effective in gaining students' spatial thinking skills. Since orienteering is an activity that enables learning by doing in social studies lesson, multi-directional thinking and transferring skills to daily life, it is recommended to use it as a new teaching technique in social studies lesson teaching.