Oryantiring uygulamalarının 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi
Orienting students' space perception skills in social studies course impact of its applications
  1. Tez No: 876596
  2. Yazar: BURHAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÜNAL İBRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada oryantiring uygulamalarının 6.sınıf sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Sinop ili Boyabat ilçesinde yer alan bir ortaokuldaki 6. sınıf öğrencileriyle çalışılmıştır. Araştırmada bir deney grubu (N=35) bir de kontrol grubu (N=36) bulunmaktadır. Deney grubunda dersler oryantiring etkinliklerle yürütülürken, kontrol grubunda ise öğretim programına dayalı öğretime göre yürütülmüştür. Araştırma, yarı deneysel yöntemin ön testson test kontrol gruplu desenine dayalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sönmez (2019) tarafından geliştirilen“Mekansal Düşünme Becerisi Testi (MEDBET)”ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Araştırmada MEDBET'ten elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin MEDBET'te bulunan sorulara ön test ve son testte verdikleri yanıtlar, frekans/yüzde tabloları şeklinde sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarının MEDBET'in ön test ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yokken, son test ortalama puanları arasında ise deney grubu lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre oryantiring ile yürütülen Sosyal Bilgiler dersleri, öğrencilerin mekânı algılama becerilerini geliştirmede öğretim programına dayalı öğretime göre daha etkili bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of orienteering practices on the academic success of students in the 6th grade social studies course was investigated. The research was conducted with 6th grade students in a secondary school in Boyabat district of Sinop province in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In the research, there is an experimental group (N = 35) and a control group (N = 36). While the lessons were conducted with orienteering activities in the experimental group, they were conducted according to the curriculum-based teaching in the control group. The research was conducted based on the pretest-posttest control group design of the quasi-experimental method.“Spatial Thinking Skills Test (MEDBET)”developed by Sönmez (2019) was used as a pre-test and post-test as a data collection tool in the study.In the study, the data obtained from MEDBET was analyzed using the SPSS 22.0 package program. In addition, the answers given by the students to the questions in MEDBET in the pre-test and post-test are presented in the form of frequency/percentage tables. According to the research results, while there was no statistically significant difference between the MEDBET pre-test average scores of the experimental and control groups, a significant difference was detected between the post-test average scores in favor of the experimental group. According to the results of the research, social studies lessons conducted with orienteering were found to be more effective in developing students' spatial perception skills than curriculum-based teaching