Cross-cultural complexities and internal problems of buildingchallenged with the production teams project managers
- Tez No: 745965
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kültürel farklılıklar ve bunun sonucunda ortaya çıkan anlaşmazlıklar projelerin etkin bir şekilde tamamlanmasını engelleyebilir. Kültürler arası proje ekipleri, bir uzmanlık kaynağı ve yeni düşünce sunabilir, proje başarısı ve organizasyonun rekabetçi konumunu iyileştirme şansı. proje Yöneticiler kültürel olarak farkında olmalı ve esnek yöntemlerle yenilikçiliği ve motivasyonu teşvik etmelidir. Proje hedeflerine ulaşmak ve kültürel yanlış anlamaları önlemek için liderlik. Hofstede'nin Kültürel Boyutlar, proje sahiplerine ve planlayıcılara, proje fizibilitesini ve etkinliğini analiz etmede yardımcı olur. Başarılı bir proje yöneticisi kültürler arası model tasarlamak için. birçok araştırmacı hala sağlarken aynı zamanda sınırlı verilerle başa çıkabilen yeni bir metodoloji aramak ve oluşturmak daha uygun kültürel farklılıklar yönetimi stratejileri. Ancak günümüze kadar ulaşılabilen araştırma sayısı oldukça sınırlı kalmıştır. Etkisi Irak'ta proje yönetimindeki kültürel farklılıklar ve kültürel farklılıkların nasıl olduğu araştırıldı. farklılıklar proje ekibini ve sonucunu etkileyebilir. Bunun için ulaşılan hedefler, Irak'ta kültürler arası yönetimi etkileyen ana parametreleri belirleyerek. AHP yöntemini kültürler arası analiz için etkili bir araç olarak geliştirerek toplumsal değerler içindeki dinamikler. Bağımsız değişkenler Kültürlerarası Boyutlardır. Güç mesafesi (PDI), Bireysellik (IDV), Kadınlık (FEM), Uzun vadeli oryantasyon (LTO), Hiyerarşi, Yaşlılara saygı, Zaman hayattır, Varlık/kabul, Hümanist, İlişkiler/sadakat, Resmi, Geçmiş/gelenek, Kader. Ayrışma Kültürler Arası Boyutlar, proje performansı üzerindeki kültürel etki sorununu çözebilir. Bu bağlamda, Güç mesafesinin (PDI) avantajları, yaşlıya saygı ve sadakattir. en önemli yönleri temsil eder
Özet (Çeviri)
Cultural differences and consequent disputes might obstruct the effective completion of projects. Cross-cultural project teams may offer a source of expertise and new thinking, increasing the chance of project success and improving the organization's competitive position. Project managers should be culturally aware and stimulate innovation and motivation via flexible leadership to accomplish project objectives and prevent cultural misunderstandings. Hofstede's Cultural Dimensions helps owners and planners to analyze project feasibility and effectiveness in order to design a successful project manager cross-cultural model. many researchers are still looking for and creating a new methodology that can cope with limited data while also providing more appropriate cultural differences management strategies. However, until today, the number of research accessible has been quite restricted. The effect of cultural variations on project management in Iraq has been explored, as well as how cultural differences may affect the project team and result. For that, the achieved objectives are subjected by specifying the main parameters affecting the cross-cultural management in Iraq. And by developing the AHP method as an effective tool for analyzing the cross-cultural dynamics within the social values. The independent variables were Cross-Cultural Dimensions involving Power distance (PDI), Individualism (IDV), Femininity (FEM), Long-term orientation (LTO) correlated with value differences involving Hierarchy, Respect for elders, Time is life, Being/acceptance, Humanistic, Relationships/loyalty, Formal, Past/tradition, Fate. Decoupling the Cross-Cultural Dimensions can solve the problem of cultural impact on project performance. In this regard, the advantages of Power distance (PDI) are respect for the elder and loyalty which represent the most important aspects