Atrofik alveoler kretlerin shell tekniğiyle vertikal ve/veya horizontal augmentasyonu sonrası alıcı sahada ortaya çıkan erken volumetrik değişiklikler: Radyolojik retrospektif bir çalışma
Early volumetric changes after vertical and / or horizontal augmentation of atrophic alveolar ridges with shell technique:A radiological retrospective study
  1. Tez No: 647418
  2. Yazar: ELMIRA KARAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İmplantların yerleştirilmesi planlanan alanda, alveol kretlerdeki atrofi nedeniyle horizontal ve/veya vertikal yöndeki kemik hacminin yetersiz hale gelmesi sonucunda bölgesel olarak elverişsiz durumlarla karşılaşılabilmektedir. Kemik grefti uygulaması alveoler kretlerdeki defektlerin rekonstrüksiyonu için kullanılan bir tekniktir. Shell tekniği sert doku augmentasyonu için tarif edilen yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, atrofik alveolar kretlerin Shell tekniğiyle augmentasyonu sonrası alıcı sahada ortaya çıkan erken volumetrik değişikliklerin radyolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Shell tekniğiyle augmente edilen ve belli kriterlere uyan 17 hasta dahil edilmiştir. Augmentasyon için ramus bölgesinden greft elde edilmiştir. Ağız dışında 2 ince tabakaya bölünen kortikal kemik plakaları, elde edilmek istenen yeni kemik konturuna uyacak şekilde adapte edilmiş ve ilgili defektin vestibül ve/veya lingual/palatinal bölgelerine özel mini vidalarla sabitlenmiştir. Duvarların arasında kalan boşluk partikül haline getirilen otojen greft materyali ile doldurulmuştur. Operasyondan önce, hemen sonra ve 4 ay sonra çekilen CBCT görüntülerinin üzerinde hacim ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen değerler karşılaştırılarak greftin rezorpsiyon miktarı ölçülmüştür. Augmentasyondan sonra elde edilen greft hacminin 4. ayda minimal düzeyde rezorbe olduğu görülmüştür. Otojen partiküler kemik greftleri daha iyi revaskülarizasyon özelliği taşımaları sebebiyle, augmente olan alanın daha iyi kalitede rejenere olmasını sağlamaktadırlar. Bu nedenle, ince kortikal kemiklerin partiküler greftlerle kombine edilerek kullanılması daha başarılı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the atrophy of the alveolar crest, the horizontal and/or vertical bone volume becomes insufficient in the area where the dental implants are planned to be placed. Bone grafting is a technique for reconstruction of defects in the alveolar crest. The Shell technique is one of the described methods for hard tissue augmentation. In this study, radiological examination of early volumetric changes in the recipient site after augmentation of atrophic alveolar crest by Shell technique is aimed. Seventeen patients who were augmented with Shell technique and met certain criteria were included in the study. Graft was obtained from the ramus region for augmentation. Cortical bone plates divided into 2 thin layers and were fixed to the vestibule and/or lingual/palatinal regions of the defect with special mini screws. The gap between the walls was filled with particulate autogenous graft material. Volume measurements were performed on CBCT images taken before, immediately after and 4 months after the operation. The obtained values were compared and the amount of resorption of the graft was measured. The graft volume obtained after augmentation was minimally resorbed after 4 months. Since autogenous particulate bone grafts have better revascularization properties, they provide better quality regeneration of the augmented area. Therefore, the combination of cortical bones with particulate grafts yields more successful results.