Horizontal olarak yetersiz olan alveol kemik kretlerinde yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunun bir modifikasyonu olan sosis tekniğinin uygulanması sonucu elde edilen kemik kazanımının değerlendirilmesi: Retrospektif bir çalışma
Evaluation of bone gain after the sausage technique, a modification of guided bone regeneration, in horizontal alveolar ridge deficiencies: A retrospective study
- Tez No: 876488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY TOKUÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Dental implantlar, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin rehabilitasyonunda kullanılan, yüksek başarı oranına sahip bir tedavi seçeneğidir. Ancak, uzun süreli total ya da parsiyel dişsizlik durumlarında alveoler kemik kretleri vertikal ve horizontal olarak yıkıma uğrar. Genel olarak, bu ileri derecedeki atrofik kretleri augmente etmeden, protetik olarak uygun pozisyonda, normal çapta ve boyda implant yerleştirmek mümkün değildir. Vertikal olarak yeterli olmasına rağmen, horizontal yönde yetersiz olan bıçak sırtı şeklindeki alveoler kemik kretlerini augmente etmek amacıyla birçok cerrahi teknik kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bıçak sırtı şeklindeki alveoler kemik kretlerinin yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunun (YKR) bir modifikasyonu olan sosis tekniği ile augmentasyonundan sonra elde edilen kemik kazanımını ve postoperatif iyileşme sürecinde meydana gelen kemik rezorbsiyonunu değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada, alveoler kemik kretlerine sosis tekniği uygulanarak horizontal kemik augmentasyonu yapılmış 23 hastanın, klinik takip formları ve radyolojik verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların preoperatif (T0), postoperatif 0-7 gün arasında (T1) ve postoperatif 5-7 aylarda (T2) alınmış olan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileri değerlendirilerek farklı seviyelerdeki (kret tepesinin 2, 4 ve 6 mm apikalinden) horizontal yöndeki kemik kazanımı (T2-T0) ve rezorbsiyon miktarı (T1-T2) ve vertikal rezorpsiyon miktarı (kretin en geniş yerinden) ölçülmüştür. Ek olarak, elde edilen verilerin yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, augmentasyonun uygulandığı çene, uygulanan cerrahi yöntem ve donör saha ile ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen ve yaş ortalamaları 44,5 ±14,2 olan, 16'sı kadın 7'si erkek toplam 23 hastanın 30 farklı bölgesine sosis augmentasyonu uygulandığı tespit edildi. Ortama takip süreleri 6,0±0,7 aydı. Yapılan radyolojik ölçümler sonucu, horizontal yöndeki kemik kazanımının kret tepesinin 2 mm, 4 mm ve 6 mm apikalinden sırasıyla ortalama 4,46±1,69 mm, 3,86±1,16 mm ve 3,02±1,45 mm olduğu tespit edildi ve farklı seviyelerdeki (2, 4 ve 6 mm) T0'daki kemik genişliği ile T2'deki kemik genişliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edildi (p < 0,01). Ek olarak, postoperatif iyileşme sürecinde horizontal yöndeki kemik rezorbsiyonunun kret tepesinin 2 mm, 4 mm ve 6 mm apikalinden sırasıyla ortalama 1,24±1,23 mm, 0,94±1,22 mm ve 0,41±0,44 mm olduğu tespit edildi. Ortalama vertikal kemik rezorbsiyonu ise ortalama 1,10±0,90 mm idi. Ayrıca, horizontal yöndeki kemik kazanımı ve kemik rezorbsiyonu ve vertikal kemik rezorbsiyonu miktarları ile yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, augmentasyonun uygulandığı çene, cerrahi yöntem ve donör saha ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı (p >0,05). Sonuç: Sosis tekniği, horizontal yönde kemik kazanımı açısından öngörülebilir, başarılı ve güvenilir bir yöntemdir. Ancak, tekniğin uzun dönem sonuçlarının ve farklı materyallerin etkilerinin görülmesi için daha geniş hasta serilerinin dahil edildiği prospektif çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Dental implant placement is a highly successful treatment option that used to rehabilitation of missing teeth. However, due to the long-term edentulism, alveolar bone crests are resorbed in both vertical and horizontal directions. There are various surgical techniques which are used to treat the alveolar bone crests with knife-edge shaped. The aim of this study is to evaluate the bone gain after the augmentation procedure and the bone resorption during the postoperative healing period in severely atrophic alveolar bone crests treated with the Sausage Technique. Method: In this study, the clinical records and radiological data of 23 patients who underwent horizontal bone augmentation by using the sausage technique to the alveolar bone crests were retrospectively evaluated. The bone gain at different levels (2, 4 and 6 mm apical to the crest) in the horizontal direction was determined by evaluating the patients' cone-beam computed tomography scans that taken preoperatively (T0), between 0-7 days postoperatively (T1), and between 5-7 months postoperatively (T2). The amount of horizontal bone gain (T2-T0), the amount of horizontal bone resorption (T1-T2), and the amount of veritcal bone resorption were measured. In addition, the relationship between these parameters and age, gender, smoking status, type of jaw, surgical method, and donor site was also determined. Results: 30 different regions of a total of 23 patients (16 women and 7 men) with a mean age of 44.5 ± 14.2 years were operated with the sausage technique. The mean follow-up period was 6.0±0.7 months. The mean horizontal bone gain were 4.46±1.69 mm, 3.86±1.16 mm, and 3.02±1.45 mm, respectively from 2 mm, 4 mm and 6 mm apical to the alveolar crest and the difference between the bone width in different levels (2, 4 and 6 mm) at T2 and at T0 was statistically significant (p0.05). Conclusion: The sausage technique is a predictable, successful, and reliable treatment method for horizontal bone gain. Nevertheless, prospective studies involving more patients are necessary to validate the long-term outcomes of this technique and to investigate the influence of various materials on its effectiveness.