Farklı yaş grubu çocuklarda mandibular foramen konumunun panoramik radyografiler kullanılarak dijital yöntemle değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular foramen location in different age group children BY using panoramic radiographies BY digital method
- Tez No: 647432
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HALUK BODUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnferior alveolar sinir bloğu, mandibular dental tedaviler için en çok tercih edilen anestezik prosedürdür. İnferior alveolar sinir bloğu enjeksiyonunda lokal anestezik maddenin depolanması istenen hedef bölge, mandibular foramen ve çevresidir. Mandibular foramenin konumu, çene büyüme modellerindeki etnik ve ırksal farklılıklara ve farklı yaş gruplarına bağlı olarak önemli ölçüde değişir. İnferior alveolar sinir bloğu uygulamasının başarısız olması, tekrarlayan enjeksiyonlara ve çocuklarda kooperasyon sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca bu durum, maksimum toksik seviyeyi aşan miktarlarda anestezik çözeltinin uygulanmasına yol açabilir. Bu çalışmanın amacı, farklı yaş grubu çocuklarda inferior alveolar sinir bloğu enjeksiyonunda klinik rehber olarak kullanılan mandibular foramenlerin, mandibular ramusun ön sınırı ve okluzal düzlem ile ilişkisini değerlendirmekti. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi veri tabanından 3 ila 13 yaş arası 360 çocuğun panoramik radyografisi seçildi ve 3-4 yaş, 5-7 yaş, 7-9 yaş, 9-11 yaş, 11-12 yaş ve 12-13 yaş olarak altı gruba ayrıldı. Radyografiler dijital olarak analiz edildi. Anatomik referans noktaları işaretlendi ve mandibular kanalın en anterosuperior noktasından okluzal düzleme ve mandibular ramusun ön sınırındaki en derin noktaya olan doğrusal ölçümler kaydedildi. Elde edilen veriler tablo haline getirildi ve istatistiksel olarak analiz edildi. Bu çalışmanın sonuçları, mandibular foramenlerin 3-4 yaş çocuklarda ortalama 0,27 mm okluzal düzlemin altında olduğunu gösterirken, 5-7 yaş arası çocuklarda ortalama 2,12 mm, 7–9 yaş arası çocuklarda ortalama 1,74 mm, 9-12 yaş arası çocuklarda ortalama 2,32 mm, 11–12 yaş çocuklarda ortalama 2,47 mm ve 12-13 yaş çocuklarda ortalama 2,97 mm okluzal düzlemin üzerinde olduğunu gösterdi. Mandibular foramenin ramusun ön sınırına uzaklığı parametresi incelendiğinde ise, 3-4, 5-7, 7-9, 9-11, 11-12 ve 12-13 yaş grubu çocuklar için sırasıyla ortalama, 18,1 mm, 18,59 mm, 19,49 mm, 19,54 mm, 20,32 mm ve 19,74 mm değerlerine ulaşıldı. Sonuç olarak, mandibular foramenin okluzal düzleme ve ramusun ön kenarına uzaklığında, büyüme ve gelişime bağlı olarak artış gözlendi.
Özet (Çeviri)
Inferior alveolar nerve block is the most commonly prefer anesthetic procedure for mandibular dental treatments. In the inferior alveolar nerve block injection, the target area where the local anesthetic agent is to be stored is the mandibular foramen and its surroundings. The location of mandibular foramen varies considerably due to ethnic and racial differences in jaw growth patterns and different age groups. Failure of inferior alveolar nerve block application may lead to repeated injections and the occurrence of cooperation problems in children. In addition, this can lead to administration of an anesthetic solution in amounts exceeding the maximum toxic level. The aim of this study was to evaluate the relationship of mandibular foramen used as a clinical guide in inferior alveolar nerve block injection with the anterior border of mandibular ramus and the occlusal plane in children of different age groups. Three hundred and sixty panoramic radiography of children between 3 and 13 years old was selected from the database of Gazi University Faculty of Dentistry and divided into six groups as 3-4 years, 5-7 years, 7-9 years, 9-11 years, 11-12 years and 12-13 years. The radiographs were analyzed digitally. Anatomical landmarks were marked and linear measurements were noted from the most anterosuperior point of mandibular canal to the occlusal plane, and to the deepest point on anterior border of mandibular ramus. The data obtained was tabulated and subjected to statistical analysis. The results of this study suggest that the mandibular foramen is below the occlusal plane in 3–4 year-old children (average 0,27 mm), above the occlusal plane in 5–7 years (average 2,12 mm), 7–9 years (average 1,74 mm), 9–12 years (average 2,32 mm), 11–12 years (average 2,47 mm), and 12–13 years (average 2,97 mm). When the parameter of the distance of the mandibular foramen to the anterior border of the ramus is examined, mean values of 18,1 mm, 18,59 mm, 19,49 mm, 19,54 mm, 20,32 mm and 19,74 mm were reached for 3-4, 5-7, 7-9, 9-11, 11-12 and 12-13 age group children respectively. As a result, an increase was observed in the distance of the mandibular foramen to the occlusal plane and the anterior border of the ramus due to growth and development.