Öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri ile okul iklimine ilişkin algıları ve sınıf yönetim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between subjective well being level of teachers and their perception about school climate and class management skills
  1. Tez No: 647603
  2. Yazar: CİHAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SEDA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri, okul iklimine ilişkin algıları ve sınıf yönetim becerileri arasındaki ilişkiyi ve öznel iyi oluş düzeylerini, okul iklimi algılarını ve sınıf yönetim becerilerini çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Eskişehir ili, Odunpazarı ilçesindeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim eğitim kurumlarında görev yapan 394 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Renshaw, Long ve Cook (2015) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Ergün ve Sezgin-Nartgün (2017) tarafından yapılan“Öğretmen Öznel İyi Oluş Ölçeği”, Tarter ve Hoy (1997) tarafından geliştirilen Türkçe'ye uyarlaması Yılmaz ve Altınkurt (2013) tarafından yapılan“Örgütsel İklim Ölçeği”ve Yüksel (2013) tarafından geliştirilen yeniden uyarlaması Ergen (2016) tarafından yapılan,“Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”ve öğretmenlerin kişisel bilgilerini belirlemek amacıyla kullanılan“Kişisel Bilgi Formu”yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeylerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, okul türü, okuldaki görev süresi ve branş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin okul iklimi algılarının cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sınıf yönetim becerilerinin de branş, okul türü, okuldaki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bu araştırma sonucunda öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri ile okul iklimi algıları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri ile sınıf yönetim becerileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul iklimi algıları ile sınıf yönetim becerileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öznel iyi oluş ve okul iklimi değişkenlerinin öğretmenlerin sınıf yönetim becerisi puanlarını birlikte anlamlı yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' subjective well-being levels, perceptions of school climate and classroom management skills, and their subjective well-being levels, perceptions of school climate and classroom management skills according to various variables. Correlational survey model was used in the research. The sample of the study consists of 394 teachers working in preschool, primary, secondary and secondary education institutions in Eskişehir province, Odunpazarı district. Research data were collected using the following scales:“Teachers Subjective Well-Being Scale”, developed by Renshaw, Long and Cook (2015), adapted into Turkish by Ergün and Sezgin-Nartgün (2017);“Organizational Climate Scale”developed by Tarter and Hoy (1997), adapted into Turkish version by Yılmaz and Altınkurt (2013);“Classroom Management Skills Scale”, developed by Yüksel (2013), re-adapted by Ergen (2016); and“Personal Information Form”in order to identify teachers' personal information. As a result of the research, it was determined that teachers' subjective well-being levels showed a significant difference according to the variables of gender, age, professional seniority, school type, tenure at the school and branch. It has been determined that teachers' perceptions of school climate show a significant difference according to gender and school type variables. It was determined that teachers' classroom management skills also showed a significant difference according to the variables of branch, school type, and tenure at school. As a result of this study, it was determined that there is a positive and significant relationship between teachers' subjective well-being levels and their perception of school climate. It was found that there is a positive and significant relationship between teachers' subjective well-being levels and their classroom management skills. It was determined that there is a positive and significant relationship between teachers' perceptions of school climate and their classroom management skills. In addition, it was concluded that subjective well-being and school climate variables significantly predicted teachers' classroom management skill scores together.