Ulanbator şehrinin turizm potansiyeli, yerel halk ve sektör temsilcilerinin turizme yönelik algıları
Tourism potential of Ulanbaatar, tourism perceptions of the local residents and the tourism representatives
  1. Tez No: 647626
  2. Yazar: ANKHBAYAR KHURELDEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada Ulanbator şehrinin doğal, tarihi, sosyal ve kültürel açıdan turizm kaynakları incelenmiş bunun yanı sıra doğal ve antropolojik turizm potansiyeli, turizm alt ve üst yapısı ve mevcut turizm türleri açıklanarak Ulanbator şehrinin turizme yönelik ekonomik ve sosyo-kültürel etkilerinin yerel halk ve sektör temsilcileri tarafından nasıl algılandığını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışma Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Ulanbator şehrindeki yerel halka ve sektör temsilcilerine uygulanmıştır. Bu çalışmada birincil veri elde etmek amacıyla; 18 maddeden oluşan 5'li Likert tipi bir ölçek kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları ve toplam güvenirlikleri için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca faktör analizi testleri, KMO ve frekans analizi kullanılmıştır. Katılımcıların Ulanbator şehrinin turizmine yönelik algılarının belirlenmesi ve bu algıların demografik değişkenlere göre değişip değişmediğinin incelenmesi amacıyla verilerin normal dağılıma uygunluğu incelenmiştir. Veriler normal dağılıma sahip olmadığından, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanılarak gruplar arasındaki farklıklar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the tourism potential of the Ulaanbaatar city and to reveal the natural beauties, climate, socio-cultural richness and the supply and demand structure of tourism in Ulaanbaatar. In this study, the perceptions of the local people and tourism sector representatives in Ulaanbaatar relating to the positive, negative socio-cultural and economic effects of tourism and the adequacy of their superstructures for tourism were evaluated and measured using convenience sampling method. The study was applied to local people and sector representatives in the city of Ulaanbaatar between September 2019 and March 2020. In order to obtain primary data in this study; A 5-point Likert type scale consisting of 18 items was used. Cronbach's alpha coefficient was calculated for the sub-dimensions and total reliability of the scales. In addition, factor analysis tests, KMO and frequency analysis were used. In order to determine the participants' perceptions about the tourism of the city of Ulanbator and to examine whether these perceptions change according to demographic variables, the suitability of the data to the normal distribution was examined. Since the data did not have a normal distribution, the differences between the groups were determined by using Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests.