Hemşirelerin hasta düşmelerini önleme öz yeterlikleri ve hasta güvenliği kültürünün incelenmesi
Investigation of the self-efficiency of nurses to prevent falling patient and patient safety culture
- Tez No: 647654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin hasta düşmelerini önleme öz yeterlik düzeyleri ile hasta güvenliği kültürünün değerlendirilmesi amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Acıbadem Maslak ve Altunizade Hastaneleri' nde görev yapan, araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Hasta Düşmelerini Önleme Öz Yeterlik Ölçeği (HDÖÖYÖ)- Hemşire Formu ve Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler tanımlayıcı analizler (sayı, yüzde, ortalamalar), t-testi, Anova, açımlayıcı faktör analizi, Pearson korelasyon testleri kullanılarak analiz edildi. Hemşirelerin yaş ortalamaları 24,13±4,27, meslekte çalışma süreleri ortalama 3,36±4,62 yıldır. Katılımcıların %88,1'i kadın, %60,7'si lisans mezunu ve %65,9'u serviste çalışmakta, %93,3'ü hasta düşmelerinin önlenmesi ile ilgili eğitim almış idi. Araştırmaya katılan hemşirelerin hasta düşmelerini önleme öz yeterlik puan ortalamalarının 5,66±0,46 Hasta güvenliği kültürü puan ortalamasının ise 3,38+0,43 olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin hasta düşmelerini önleme öz yeterlik düzeyleri yaş, eğitim, çalışılan birime göre anlamlı bir farklılık bulunamamış olup erkeklerin öz yeterliğinin daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out methodologically in nurses' self-efficacy levels in preventing falling patients and patient transmission in the disease of the hand. The research was carried out with 150 nurses working in Acıbadem Maslak and Altunizade Hospitals who agreed to participate in the study. The data were collected using the Introductory Information Form, the Self-Efficacy Scale for Preventing Falling Patients (SEPFN) - Nurse Form and the Patient Safety Culture Scale. The data obtained were analyzed using descriptive analyzes (number, percentage, averages), t-test, Anova, exploratory factor analysis, and Pearson correlation tests. The average age of the nurses is 24,13 ± 4.27, the average duration of work in the profession is 3,36 ± 4.62 years. 88,1% of the participants were women, 60,7% were undergraduate graduates and 65,9% were working in the service, 93,3% had received training on the prevention of falls. It was found that the nurses participating in the study had a mean score of 5,66 ± 0,46 for the prevention of falling patients and the mean score of the patient safety culture was 3,38 + 0,43. No significant difference was found in nurses' self-efficacy levels in preventing falling patients according to age, education, and the unit they worked in, and it was determined that the self-efficacy of men was higher.