Hemşirelerin malpraktis eğilimini etkileyen faktörler: Bir üniversite hastanesi örneği
Factors affecting nurses' tendency towards malpractice: A university hospital case
  1. Tez No: 953397
  2. Yazar: BURCU AYDİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin malpraktis eğilimlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel bir model kullanılarak yapılmıştır. Çalışma, Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görev yapan 254 hemşire ile yürütülmüştür ve veriler, sosyodemografik bilgiler ile“Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bu ölçek, beş alt boyut ve 49 maddeden oluşmakta olup ilaç ve transfüzyon uygulamaları, hastane enfeksiyonlarının önlenmesi, hasta izlemi ve malzeme-cihaz güvenliği, düşmelerin önlenmesi ve iletişim gibi alanlarda tıbbi hata yapma eğilimlerini ölçmektedir. Araştırmada hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerinin, yaş, iş doyumu, vardiya düzeni, ekip içi iletişim memnuniyeti, mesleki deneyim, sağlık sorunları ve antidepresan kullanımı gibi çeşitli sosyodemografik ve mesleki özelliklerle ilişkisi incelenmiştir. Bulgulara göre, sağlık sorunu olan hemşirelerin hastane enfeksiyonlarına yönelik hata yapma eğilimleri daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, malpraktis eğilimi olduğunu belirten hemşirelerde genel tıbbi hata puanı ve özellikle ilaç uygulamaları, enfeksiyon önleme, hasta izlemi ve malzeme güvenliği ile iletişim alanlarında hata yapma eğilimi anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ekip içi iletişim memnuniyeti ve iş doyumu, tıbbi hataya eğilim puanları üzerinde etkili bulunmuş ve memnuniyetsizlik yaşayan hemşirelerde hata yapma riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Bölüm değiştirme durumunun da malpraktis eğilimini artırdığı ve özellikle hasta izlemi ve malzeme güvenliği konusunda hata yapma eğilimini yükselttiği belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, hemşirelerin iş koşullarının, stres düzeylerinin ve çalışma ortamlarının malpraktis eğilimleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymakta ve sağlık çalışanlarının güvenli, iletişime açık ve destekleyici bir iş ortamında çalışmalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify factors influencing nurses' tendency toward malpractice by utilizing a descriptive and correlational model. The study was conducted with 254 nurses working at Uludağ University Health Application and Research Center, and data were collected using sociodemographic information and the“Tendency Toward Medical Errors in Nursing Scale.”This scale consists of five sub-dimensions and 49 items, measuring tendencies toward medical errors in areas such as medication and transfusion applications, infection prevention, patient monitoring and equipment safety, fall prevention, and communication. The study examines the relationship between nurses' tendencies toward medical errors and various sociodemographic and professional characteristics, such as age, job satisfaction, shift patterns, satisfaction with team communication, professional experience, health problems, and antidepressant use. Findings indicate that nurses with health issues exhibit a higher tendency to commit errors, particularly in infection prevention. Additionally, nurses who reported a tendency toward malpractice showed significantly higher scores in overall medical error tendency, especially in medication administration, infection prevention, patient monitoring and equipment safety, and communication. Team communication satisfaction and job satisfaction were found to have a significant impact on medical error tendencies, with higher error risk observed among nurses experiencing dissatisfaction. Departmental changes were also associated with increased malpractice tendency, particularly in patient monitoring and equipment safety. The study highlights the substantial impact of work conditions, stress levels, and work environment on nurses' tendency toward malpractice, underscoring the importance of a safe, communicative, and supportive work environment for healthcare workers.