Hemşirelerin kardiyovasküler hastalığa sahip bireylerde düşmeleri önleme konusundaki bilgi düzeylerinin ve yeterliliklerinin incelenmesi
Examining the knowledge levels and competencies of nurses about preventing falls in individuals with cardiovascular disease
- Tez No: 962900
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma kardiyovasküler hastalığa sahip bireylerin bakımını üstlenen hemşirelerin hasta düşmeleri üzerine alınacak önlemler hakkında bilgi düzeylerini ve yeterliliklerini incelemek üzere tanımlayıcı nitelikte yapıldı. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yataklı birimlerde görev yapan kardiyovasküler hastalığa sahip bireylere bakım veren ve araştırmaya katılmayı kabul eden 130 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri gerekli izinler alınarak Ocak- Mart 2025 tarihlerinde hemşirelerle yüz yüze görüşerek toplandı. Veri toplama aşamasında Düşmeyi Önleme Bilgi Testi, Düşmeleri Önlemede Öz Yeterlik -Hemşire- Ölçeği ve katılımcıları tanıtmak için Anket Formu kullanıldı. Verilerin analiz uygulamalarında IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Statistics 25.00 programı kullanıldı. Analiz tekniklerini belirlerken değişkenlerin çarpıklık ve basıklık değerlerine bakıldı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, standart sapma, ortalama istatistiksel yöntemleri kullanıldı. İki kategorik değişkenlerin puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t testi kullanıldı. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon ve Spearman korelasyon analizleri yapıldı. Çalışmanın bulgularına göre katılımcıların düşmeleri önlemede öz yeterlik puan ortalaması alınabilecek 66 tam puan üzerinden 56.98 olarak bulundu, öz yeterlik düzeyi yüksek olarak yorumlandı ve demografik özelliklere göre değişkenlik gösterdi (Örneğin evli hemşirelerin öz yeterlik puanı bekar hemşirelere göre daha yüksek bulundu). Katılımcıların düşmeleri önleme bilgi puanı ortalaması ise 37.20 bulundu ve hemşirelerin bu konuda bilgilerini geliştirmesi gerektiği saptandı. Ayrıca veriler demografik özelliklere göre değişkenlik gösterdi (Örneğin kadın hemşirelerin puanı erkek hemşirelere göre daha yüksek bulundu). Düşmeleri önlemede bilgi düzeylerini ve öz yeterlik düzeylerini artırmak amacıyla hizmet içi eğitimlerin hem sıklığının hem de içeriğinin yeniden düzenlenmesi önerilmektedir. Planlanacak eğitim programlarının teorik bilgiyle yeterli kalmaması, vaka temelli simülasyon ve uygulamalı yöntemlerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the level of knowledge and competence of nurses caring for individuals with cardiovascular disease about the precautions to be taken against patient falls. The sample of the study consisted of 130 nurses working in inpatient units in a Training and Research Hospital in Istanbul, who provided care to individuals with cardiovascular disease and who agreed to participate in the study. The data of the study were collected by face-to-face interviews with nurses between January and March 2025 after obtaining the necessary permissions. In the data collection phase, the Falls Prevention Knowledge Test, Self-Efficacy in Falls Prevention -Nurse- Scale and Questionnaire Form were used to introduce the participants. IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Statistics 25.00 programme was used for data analysis. The skewness and kurtosis values of the variables were examined while determining the analysis techniques. Number, percentage, standard deviation and mean statistical methods were used in the analysis of the data. Independent Sample t test was used to compare the scores of two categorical variables. Pearson correlation and Spearman correlation analyses were used to evaluate the relationship between continuous variables. According to the findings of the study, the mean score of self-efficacy in preventing falls was found to be 56.98 out of 66 full points that could be obtained, the self-efficacy level was interpreted as high and varied according to demographic characteristics (For example, the self-efficacy score of married nurses was higher than single nurses). The mean fall prevention knowledge score of the participants was 37.20 and it was determined that nurses should improve their knowledge on this subject. In addition, the data showed variability according to demographic characteristics (For example, the score of female nurses was higher than male nurses). It is recommended that both the frequency and content of in service trainings should be reorganised in order to increase the level of knowledge and self-efficacy in preventing falls. It is recommended that the training programmes to be planned should not be sufficient with theoretical knowledge and should be supported by case-based simulation and applied methods.