Sağlıklı bireylerde Türk kalkışı egzersizi ile stabilizasyon egzersizlerinin kassal aktivasyon, kor stabilite ve üst ekstremite performansına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of turkish get up exercise and stabilization exercises on muscular activation, core stability and upper extremity performance in healthy individuals
- Tez No: 647672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL, PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamız sağlıklı bireylerde Türk Kalkışı egzersizi ile stabilizasyon egzersizlerinin kassal aktivasyon, kor stabilite ve üst ekstremite performansına etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmamıza 18-25 yaş arası 54 erkek birey dahil edildi. Bireyler basit rastgele randomizasyon yöntemi ile Türk Kalkışı egzersizi (TKE) grubu, Stabilizasyon Egzersizleri (SE) grubu, kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmazken TKE ile SE gruplarındaki bireylere haftada 3 gün, 6 hafta egzersiz programı uygulandı. Çalışma öncesinde ve sonrasında bireylerin kassal aktivasyon değerlendirmesi yüzeyel Elektromyografi (yEMG) ile; kor stabilite değerlendirmeleri gövde fleksörleri endurans testi (GFET), gövde ekstansörleri endurans testi (GEET), lateral köprü testi (LKT) ve yüzüstü köprü testi (YKT) ile; üst ekstremite performans değerlendirmeleri ise üst ekstremite Y denge testi (ÜEYDT) ile yapıldı. Bireylerin plank sırasında rektus abdominis aktivasyon oranında (RAAO) değişim olduğu (F=3,158; p=0,043); TKE grubundaki değişim ile SE grubu ve kontrol grubundaki değişimin benzer (sırasıyla, p=0,074 ve p=0,485); SE grubu ile kontrol grubu arasındaki değişimde fark olduğu belirlendi (p=0,016). Diğer kassal aktivasyon ölçümlerinde fark olmadığı bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Our study was planned to compare the effects of Turkish Get-Up exercise and stabilization exercises on muscular activation, core stability and upper extremity performance in healthy individuals. Fifty-four male individuals between 18-25 years were included in our study. The individuals were divided into 3 groups by the simple randomization method as the Turkish Get-Up Exercise (TGUE) group, the Stabilization Exercises (SE) group, and the control group. An exercise program for 6 weeks, 3 days a week was applied to the individuals in the TGUE and SE groups. No intervention was carried out the control group. Before and after the study, the muscular activation level of the individuals was assessed with surface electromyography (sEMG), core stability was assessed with trunk flexors endurance test (TFET), trunk extensors endurance test (TEET), lateral bridge test (LBT) and prone bridge test (PBT) and; upper extremity performance was assessed with upper extremity Y balance test (UEYBT). It was determined that rectus abdominis muscle activation rate (RAMAR) changed during plank (F=3.158; p=0.043). There was no difference between the change in the TGUE group and the SE group and the control group (p=0.074 and p=0.485, respectively); A difference was found between the SE group and the control group (p=0.016). It was found that there was no difference in other muscular activation measurements (p>0.05).