Koroner arter bypass greft cerrahisi yapılan hastalarda kullanılan kan kardiyoplejisi ile del nido kardiyopleji solüsyonunun postoperatif ritm üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 647681
  2. Yazar: HASAN TOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYGIN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyopleji solüsyonları kalp cerrahisinde miyokardın korunmasında önemli yer tutmaktadır. Yaygın olarak pediatrik kalp cerrahisinde kullanılan Del Nido solüsyonu son dönemde yetişkin kalp cerrahisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızın amacı; kliniğimizde son zamanlarda kullanımı artan Del Nido solüsyonu ile kan kardiyopleji solüsyonunun postoperatif atriyal fibrilasyon oranlarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Koroner arter bypass operasyonu ( KABG) yapılan 140 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %50'sinde (n=70) Del Nido Kardiyoplejisi, %50'sinde (n=70) kan kardiyoplejisi kullanıldı. Hastaların postoperatif atriyal fibrilasyon oranları karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların preoperatif, peroperatif ve postoperatif verileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardioplegia is an important strategy for myocardial protection during cardiac surgery. Del Nido solution, which is extensively used in pediatric cardiac surgery, Recently it has been used in adult cardiac surgery. The aim of our study is to investigate the rates of atrial fibrillation compared Del Nido solution with blood cardioplegia solution in postoperative period, which has recently increased use in our clinic. Materials and methods: 140 patients who underwent coronary artery bypass grafting (CABG) were included in the study. Del Nido Cardioplegia was used in 50% (n = 70) of patients and blood cardioplegia was used in 50% of patients (n = 70). Atrial fibrillation rates were compared postoperative period.. In addition, preoperative, peroperative and postoperative data were evaluated. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of demographic characteristics and comorbid factors.