Gebelerin oral glukoz tolerans testi (OGTT) yaptırma durumlarına medyanın etkisi
The effect of media on oral glucose tolerance test (OGTT) status of pregnant women
- Tez No: 647688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma Rize il merkezinde bir hastanede gebe polikliniğine başvuran gebelerin OGTT yaptırma durumlarına medyanın etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmaya Kasım 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında T.C. Rize Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin gebe polikliniğine başvuran ve örnekleme dahil edilme kriterlerine uygun 384 gebe ile yapılmıştır. Veriler, anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, gruplu ki-kare ve fisher exact testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 29.480±5.580 yıldır. Gebelik haftası 24. haftadan küçük olan gebelerin %60.4'ünün OGTT testini yaptırmayı düşünmedikleri ve gebelerin OGTT yaptırmama nedeni olarak ilk üç sırada; testi gereksiz gördüğü (%35.9), bebeğe zararlı olduğunu düşündüğü (%16.7), TV'den zararlı olduğunu öğrendiği (%13.0) için OGTT yaptırmayı düşünmediği saptanmıştır. Gebelik haftası 24. haftadan büyük olan gebelerin ise %44.3'ünün OGTT testini yaptırmadığı ve testi gereksiz gördüğü (%44.7), TV'den zararlı olduğunu öğrendiği (%20.0) ve doktor gerekli görmediği (%16.5) için OGTT'yi yaptırmadıkları belirlenmiştir. Medyada OGTT hakkında çıkan haberlerden etkilendiğini belirten gebelerin; ilk üç sırada medyadan testin zararlı olduğunu öğrendiği (%44.0) yaptırıp yaptırmakta kararsızlık yaşadığı (%31.0) ve çıkan haberlerden dolayı testi yaptırmayı düşünmediği (%28.0) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive and cross-sectional design to determine the effect of the media on the OGTT status of pregnant women admitted to a pregnancy policlinic in a hospital in Rize city center. The sample consisted of 384 pregnant women who were admitted to the pregnancy policlinic of TC Rize Recep Tayyip Erdoğan Training and Research Hospital between November 2018 and June 2019 and met the inclusion criteria. The data were collected using a questionnaire and face to face interview method. To analyze the data, number, percentage, mean, standard deviation, group chi-square, and Fisher exact tests were used. The results showed that the mean age of pregnant women was 29.480±5.580 years. It was determined that 60.4%of the pregnant women with less than 24 weeks gestational age did not intent to have an OGTT. The first three reasons for them were as follow; they found it unnecessary (35.9%), they thought that it was harmful to the baby (16.7%), and they learned from TV that it was harmful (13.0%). 44.3%of the women with more than 24 weeks of gestational age did not have an OGTT since they found it unnecessary (44.7%), they learned from TV that it was harmful (20.0%) and the physician thought that it was unnecessary (16.5%). The first three reasons of those who stated that they were affected by the news about OGTT in the media were as follows; the test is harmful (44.0%), they were indecisive about the test (31.0%), and they did not consider having the test due to the news (28.0%).