Gebelerin oral glikoz tolerans testi'ne yönelik kaygı durumları ve etkileyen faktörler
Anxiety states of pregnant women regarding oral glucose tolerance test and affecting factors
  1. Tez No: 921460
  2. Yazar: FATMA KIZILBOĞA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma gebelerin OGTT'ye yönelik kaygı durumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Bitlis Devlet Hastanesi ve Tatvan Devlet Hastanesi gebe polikliniklerine başvuran 20-28. hafta aralığındaki gebe kadınlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, örneklem büyüklüğünün yeterliliğini değerlendirmek amacıyla post hoc güç analizi yapılmış ve 301 kişi ile çalışma tamamlanmıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Spielberger Durumluk Kaygı Ölçeği (SDKÖ) kullanılmıştır. Tanımlayıcı kesitsel tipte planlanan çalışma 01.06.2024-15.01.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik varsayımına uygunlukları Kurtosis ve Skewness kat sayıları (±1.5) ile hesaplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan (min-max), independent sample t ve ANOVA testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the anxiety of pregnant women towards OGTT and the factors affecting it. The population of the study consisted of pregnant women between 20-28 weeks of gestation who applied to the pregnant outpatient clinics of Bitlis State Hospital and Tatvan State Hospital In this study, post hoc power analysis was performed to evaluate the adequacy of the sample size and the study was completed with 301 participants. In this study, Personal Information Form and Spielberger State Trait Anxiety Scale (STAI-I) were used as data collection tools. The descriptive cross-sectional study was conducted between 01.06.2024-15.01.2025 Kurtosis and Skewness coefficients (±1.5) were calculated for the conformity of the data to the normality assumption. Number, percentage, mean, standard deviation, median (min-max), independent sample t and ANOVA tests were used to analyze the data.