Searching for neutral kaons in the ship test beam data
Ship test ışınımında yüksüz kaon araştırması
- Tez No: 647693
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
SHiP Standart Model ötesi yeni fizik kuramlarını test etmek için CERN-SPS'te yeni bir deney kurulmasını teklif etmiştir. SHiP deneyi bu araştırmaların gerçekleşmesi için, SPS hızlandırıcılarının yoğun protonlarından beslenirken, yeni dedektör teknolojilerini güçlü arkaplan önleyici sistemlerle bütünleştirmeyi hedeflemektedir. Muonların oluşturacağı arkaplanı hesaplamak için CERN'de, Temmuz 2018'de test ışınım ölçümleri gerçekleşmiştir. Ayrıca, SHiP deneyi için V0 bozunumları başlıca arkaplan kaynakları arasındadır. SHiP deneyinde, özellikle yüksüz kaon bozunumları yeni fiziğe ait sinyali taklit etme potansiyeline sahiptir. Bu tez, K S → π + π − bozunumla- rının, Monte Carlo simülasyonları ve SHiP muon test verisi kullanılarak araştırılması hakkındadır.
Özet (Çeviri)
The SHiP experiment at the CERN-SPS is proposed to explore the new physics beyond the Standart Model. While delivering intense proton beam from SPS, SHiP combines several detector technologies with dedicated background rejecting systems to discover new particles and interactions. In order to estimate the background yield from muons, a test beam exposure was done, in July, 2018 at CERN. In addition to muons, V0 decays constitute the major background for the SHiP experiment. Among these, neutral kaon decays, in particular, have the potential to mimic the signal as they have very similar decay topology and final state particles with decays of socalled hidden particles. This thesis work is on the study of K S → π + π − decays using both Monte Carlo simulations and the data collected at the muon flux test beam for SHiP .