Evaluation of dietary supplementation of garlic powder (Allium sativum) on the growth performance, carcass traits and meat quality of Japanese quails (Coturnix coturnix japonica)
Karma yeme katılan sarımsak tozunun (Allium sativum) japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) performans, karkas özellikleri ve et kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 647712
  2. Yazar: HASSAN JALAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CANOĞULLARI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, sarımsak tozunun (Allium sativum) Japon bıldırcını karma yemlerine katkısının büyüme performansı, karkas özellikleri ve et kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 240 adet bıldırcın civcivi 4 muamele grubuna ayrılmış ve her grup her birinde 15 bıldırcın bulunan 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Gruplara deneme yemleri şu sırayla verilmiştir: A grubundaki bıldırcınlar kontrol grubu olup bazal yemle beslenmiştir. Bununla birlikte B, C ve D gruplarına sırasıyla % 0.5, 1 ve% 2 sarımsak tozu verilmiştir. Araştırma sonunda %1 sarımsak tozu katkılı grup diğerlerine kıyasla daha yüksek canlı ağırlık, canlı ağırlık kazancı ve yemden yararlanma oranına sahip olmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the effect of dietary supplementation of garlic powder (Allium sativum) on the growth performance, carcass traits and meat quality of the Japanese quail. In this study, 240 quail chicks were distributed into 4 treatment groups and each group was further sub-divided into 4 replicates containing 15 quails in each. The experimental diet was given to the groups in the following order: Birds in group A treated as a control and was fed the basal diet. However, group B, C and D were offered 0.5, 1 and 2% garlic powder respectively with basal diet. The group C showed higher live weight, body weight gain and improved feed conversion ratio (P0.05).