Prothioconazole'ün Fusariumun referans suşları üzerindeki etkilerinin hücresel gösterimi
Cellular display of the effects of prothioconazole on Fusarium reference strains
- Tez No: 647728
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRUH ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında azol fungusit aktif bileşeni protiokonazolün çeşitli bitki türlerinde hastalıklara neden olan F. graminearum PH1 ve F. culmorum UK99 referans suşları üzerindeki etkileri hücresel düzeyde (oksidatif stres, apoptoz, hücre canlılığı ve mikotoksin üretimi) araştırılmıştır. Protiokonazolün minimum inhibitör konsantrasyonları (MIK) PH1 ve UK99 için sırasıyla 1,2 μg/ml ve 1 μg/ml olarak belirlendi. Deneylerde PDA besi ortamında yetiştirilen kültürler kontrol grubu olarak kullanılırken, protiokonazolün çözücüsü olan asetonu içeren besi ortamında yetiştirilen kültürler ise normalizasyon grubu olarak kullanıldı. Protiokonazolün IC25 ve IC50 dozları PH1 için sırasıyla 0,3 μg/ml ve 0,6 μg/ml, UK99 için ise 0,25 μg/ml ve 0,5 μg/ml olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In the context of this master thesis, the effects of the azole fungicide active ingredient prothioconazole on F. graminearum PH1 and F. culmorum UK99 reference strains causing diseases in various plant species were investigated at the cellular level (oxidative stress, apoptosis, cell viability and mycotoxin production). The minimum inhibitory concentrations (MIC) of prothioconazole were determined as 1,2 μg/ml and 1 μg/ml for PH1 and UK99, respectively. In the experiments, reference cultures grown on PDA medium were represented as control group, while cultures grown on PDA containing acetone, the solvent of prothioconazole, were used as normalization group. The IC25 and IC50 doses of prothioconazole were calculated as 0,3 μg/ml and 0,6 μg/ml for PH1, 0,25 μg/ml and 0,5 μg/ml for UK99, respectively.